O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-01202/2020-01
Cilj programa je: Sticanje znanja i osposobljavanje za adekvatno lečenje najčešćih inflamatornih dermatoza; Razumevanje značaja adekvatne nege kože za uspeh i dužinu lečenja inflamatornih dermatoza.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Doc.dr Svetlana Popadić
- Organizator: Strukovno udruženje Akademija javnog zdravlja
- Akreditovan za: Lekare (specijalnosti: dermatovenerologija, opšta medicina, medicina rada, pedijatrija, medicinska mikrobiologija, imunologija, klinička farmakologija, klinička farmacija, farmakoterapija), farmaceute, medicinske sestre, zdravstvene tehničare (farmaceutske tehničare)
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: A-1-2051/20
- Broj odluke: 153-02-01202/2020-01
- Akreditovan dana: ponedeljak, 16. novembar 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Dermatitisi, inflamatorne bolesti kože kao i alergijske reakcije poput atopijskog dermatitisa, kontaktnog dermatitisa i urtikarija, predstavljaju akutna oboljenja čije se manifestacije često razvijaju veoma brzo, tako da je od značaja da lekari i farmaceuti budu upoznati sa različitim kliničkim formama bolesti, kako bi mogli da pruže blagovremenu i adekvatnu zdravstvenu zaštitu. S druge strane, od psorijaze koja je hronična inflamatorna bolest, boluje oko 2% populacije u svetu, a oboleli zbog čestih i iznenadnih pogoršanja pomoć traže najčešće od nadležnhi lekara u domovima zdravlja ili od zaposlenih u apotekama. Kako je razvoj preparata za lečenje i negu ovih oboljenja intenzivan, veoma je važno da se kontinuirano usavršava znanje o dostupnim savremenim preparatima za negu i lečenje kožnih bolesti.
Emolijentna sredstva predstavljaju preparate za tolaetu i negu kože. Pravilan izbor emolijentnog sredstva kod nekih bolesti (kao što su na primer atopijski dermatitis i psorijaza) može da bude od ključnog značaja kada je u pitanju dužina lečenja. Dalje, većinu inflamatornih dermatoza prvi korak u lečenju jeste aplikacija kortikosteroidnih preparata za lokalnu primenu. Kada se bira kortikosteroidni preparat cilj je da se u najkraćem vremenskom periodu postignu maksimalni terapijski efekti sa minimumom (ili bez) neželjenih efekata. Kortikosteroidi za lokalnu primenu deluju antiinflamatorno i antipruriginozno. Takođe, s obzirom da su na tržištu dostupni i kombinovani preparati koji pored kortikosteroida sadrže i antibiotike i antimokotike važno je da se stručna javnost upozna sa svim prednostima upotrebe takvih preparata, kao i sa indikacijama i načinu primene istih. Ukoliko se primenjuju na pravilan način, topikalni kortikosteroidi su nezamenljivi i sigurni preparati za supresiju inflamacije u svakodnevnoj kliničkoj praksi. Savremeni, nesedirajući antihistaminici poput desloratadina od velikog su značaja, kao monoterapija (kod urtikarija) ili kao sastavni deo terapije (kod brojnih akutnih i hroničnih inflamatornih oboljenja kože). Pri tome treba imati u vidu i činjenicu da je dosloratadin jedini antihistaminik na tržištu koji je odobren za primenu pre druge godine života (u SAD od šestog meseca života). Ova saznanja, kao i podatak da desloratadin ima i antinflamatorno dejstvo doprinose, smanjenoj potrebi za primenom opšte kortikosteroidne terapije kod različitih zapaljenjskih bolesti, kako kod dece tako i kod odraslih.
Ovaj program kontinuirane edukacije namenjen je lekarima i farmaceutima, ali može biti koristan i drugim kategorijama zdravstvenih radnika (farmaceutski tehničari, medicinske sestre). - Obavezna literatura: 1. Doc.dr Svetlana Popadić "Najčešća zapaljenska oboljenja kože kod dece i odraslih", autorizovano predavanje.
- Dopunska literatura: 1. Silverberg JI, Nelson DB, Yosipovitch G. Addressing treatment challenges in atopic dermatitis with novel topical therapies. J Dermatolog Treat 2016; 27: 568-76; 2. Pigatto PD, Diani M. Beneficial Effects of Antioxidant Furfuryl Palmitate in Non-pharmacologic Treatments (Prescription Emollient Devices, PEDs) for Atopic Dermatitis and Related Skin Disorders. Dermatol Ther (Heidelb). 2018; 8(3): 339-47; 3. Kravvas G, Gholam K. Use of topical therapies for pediatric psoriasis: A systematic review. Pediatr Dermatol. 2018; 35(3): 296-302; 4. A R, Baranwal AK. Child with Allergies or Allergic Reactions. Indian J Pediatr. 2018; 85(1): 60-5; 5. Bauer A, Rönsch H, Elsner P, Dittmar D, Bennett C, Schuttelaar MLA, Lukács J, John SM, Williams HC. Interventions for preventing occupational irritant hand dermatitis. Cochrane Database Syst Rev. 2018.
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD