O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-01202/2020-01
Cilj programa je: Osposobljavanje korisnike za rano prepoznavanje i diferencijalnu dijagnozu, kroz rekapitulaciju znanja o entitetima i sindromima koje spadaju u korpus degenertivnog, vanzglobnog i zapaljenjskog reumatizma; Osposobljavanje korisnika za sprovođenje adekvatnog rehabilitacionog postupka, kroz sticanje znanja o savremenom i adekvatnom lečenju bolesnika; Razumevanje uloge fizikalne medicine u lečenju reumatizma.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Prof.dr Emilija Dubljanin Raspopović
- Organizator: Strukovno udruženje Akademija javnog zdravlja
- Akreditovan za: Lekare (specijalnost: fizikalna medicina i rehabilitacija, opšta medicina, medicina rada, sportska medicina, radiologija), medicinske sestre, zdravstvene tehničare (fizioterapeute, radne terapeute, radiološke tehničare)
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: A-1-2048/20
- Broj odluke: 153-02-01202/2020-01
- Akreditovan dana: ponedeljak, 16. novembar 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Ovaj program se bavi lečenjem više entiteta i sindroma čije su glavne karakteristike bol, upala i hronicitet, koje značajno utiču na funkcionalnu sopsobnost i kvalitet života obolelih, a klasifikuju se kao reumatska oboljenja.
U fokusu programa su degenerativna oboljenja zglobova (osteartritis) i kičmenog stuba (cervikalni, torakalni i lumbalni sindrom), različiti oblici vanzglobnog reumatizma i neka zapaljenjska reumatska oboljenja (reumatoid artritis, ankilozirajući spondilitis). Od navedenih bolesti boluje veliki broj ljudi, a njihova učestalost povećava se proporcionalno starosti.
Sveukupni značaj problema dobro ilustruju statistički podaci o jednom entitetu iz ove grupe, koji se odnose na SAD, 2017.godine. Od degenerativnog artritisa kolena koji je praćen otokom, bolom i ukočenošću boluje preko 5 miliona odraslih amerikanaca; preko 75% ovih pacijenta su žene. U toku protekle godine preko 400.000 pacijenata je bilo hospitalizovano, a polovina od hospitalizovanih je i operisana. Između 25-50% pacijenta sa osteoartritisom kolena ima ozbiljne probleme pri hodu, nošenju predmeta, 20% pacijenta je nesposobno ili otežano obavlja aktivnosti po kući. Pacijenti sa osteoartritisom kolena imaju značajno viši nivo emocionalnog stresa u poređenju sa zdravom populacijom, a 95% ovih procenjuje svoje zdravlje kao loše ili veoma loše. Takođe, pacijenti sa osteoartritisom statistički značajno češće ostaju bez posla i odsustvuju sa posla.
Koliko je problem veliki i značajan govori i podatak da je osteoartritis kolena samo jedan od 150 entiteta i sindroma iz ove grupe.
Ranim otkrivanjem i blagovremenim i adekvatnim lečenjem može se značajno uticati na tok i ishod većine bolesti iz ove grupe. Kod nekih (degenerativni i vanzglobni reumatizam) fizikalna medicina i rehabilitacija imaju glavnu ulogu u procesu lečenja, kod drugih (zapaljenjski reumatizam) ova uloga je pomoćna. Glavne komponente procesa rehabilitacije su iste: on počinje kliničkom procenom pacijenta, nastavlja se edukacijom, pravljenjem plana rehabilitacije koji sadrži kineziterapijske postupke, fizikalne agense, upotrebu ortoza i balneoklimatoloških činilaca i njegovim sprovođenjem, uz kontinuirani monitoring i evaluaciju efekata.
Test je namenjen lekarima, opšte medicine, posebno gerijatrije, medicine rada, interne medicine, posebno reumatologije, ortopedije sa traumatologijom, radiologije i drugih disciplina koje se na ovaj ili onaj način bave lečenjem pacijenata obolelih od navedenih bolesti. Test će takođe biti koristan i drugim zdravstvenim radnicima (medicinskim sestrama, fizioterapeutima, radnim terapeutima, rendgenološkim tehničarima, tehničarima u vozilu hitne pomoći, farmaceutskim tehničarima) koji na različite načine učestvuju u zbrinjavanju ovih bolesnika.
Program treba da omogući rekapitulaciju znanja o navedenim bolestima, kako bi osposobio korisnike za njihovo rano prepoznavanje i diferencijalnu dijagnozu u odnosu na druge slične entitete i sindrome. Drugi cilj programa je da obezbedi sticanje savremenih znanja o adekvatnom lečenju bolesnika i osposobi lekare i druge zdravstvene radnike koji učestvuju u procesu lečenje za sprovođenje adekvatnog rehabilitacionog postupka. Korisnici programa naučiće da prave kliničku procenu pacijenta, da obuče pacijenta da bude aktivni činilac u procesu lečenja, osposobiće se da naprave plan rehabilitacije koji uključuje kineziterapijske postupke, upotrebu fizikalnih agenasa, upotrebu ortoza i balneoklimatoloških činilaca. - Obavezna literatura: 1. Dubljanin Raspopović E, Đorđević O. Rehabilitacija nakon traume i koštano mišićnih bolesti. U: Osnovi fizikalne medicine i rehabilitacije. Beograd: Medicinski fakultet u Beogradu, 2015. 86-98.
- Dopunska literatura: 1. Mi RS, Ji-Won K, Eun-Jung P, Seung MJ, Yoon-Kyoung S, Hyungjin K et al. Recommendations for the Management of Patients With Systemic Rheumatic Diseases During the Coronavirus Disease Pandemic. J Rheum Dis, 2020; 27(4): 218-32; 2. Jong Gyun A. Role of Biomarkers in Juvenile Idiopathic Arthritis. J Rheum Dis 2020; 27(4): 233-40; 3. Köhler BM, Günther J, Kaudewitz D, Lorenz H-M. Current Therapeutic Options in the Treatment of Rheumatoid Arthritis, J Clin Med, 2019; 8: 938; 4. Pisetsky DS. Advances in the Treatment of Rheumatoid Arthritis. Costs and Challenges. North Carolina Medical Journal, 2017, 78(5): 337-40.
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa.
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD