O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-1413/2019-01
Cilj programa je: Sticanje znanja o obimu i vrsti zdravstvene zaštite porodilje i novorođenčeta; Razumevanje značaja pravilne ishrane porodilja; Usvajanje preporuka o: preporučenom unosu hranljivih i regulatornih materija za porodilje; fizičkoj aktivnosti porodilja.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Snežana Ralić Maričić
- Organizator: Akademija za kontinuiranu medicinsku edukaciju
- Akreditovan za: Medicinske sestre (pedijatrijske sestre, ginekološko akušerske sestre, patronažne sestre, pedijatrijske sestre), zdravstvene tehničare (nutricionisti - dijetetičari, farmaceutske tehničare)
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: D-1-529/19
- Broj odluke: 153-02-1413/2019-01
- Akreditovan dana: ponedeljak, 20. maj 2019.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Aktivnosti polivalentnih patronažnih sestara su mnogobrojne i očekuje se da poseduju specifična znanja i veštine kako bi ih uspešno obavile.
Najveći broj zdravstveno vaspitnih aktivnosti po dolasku žene iz porodilišta realizuju se u kućnim uslovima porodilje i to od strane polivalentne patronažne sestre, odnosno na primarnom nivou zdravstvene zaštite.
Za vreme trajanja trudnoće, patronažna sestra obavi najmanje jednu kućnu posetu. Po dolasku porodilje kući iz porodilišta, osnovni zadaci patronažne sestre su: nadzor nad zdravstvenim stanjem porodilje (kontrola rane i involucije uterusa, stanja bradavica i dojki), novorođenčeta (obrada pupčane rane, tretiranje granuloma) i zdravstveno vaspitanje (podsticanje dojenja, praktično upućivanje u tehnike dojenja i negu dojki), kao i povezivanje sa zdravstvenim službama i službom socijalne zaštite. Naročito su pomoć i podrška u ostvarivanju prava iz oblasti socijalne zaštite potrebne samohranim majkama.
Ishrana porodilja u velikoj meri utiče na očuvanje zdravlja žene, uspostavljanje i očuvanje laktacije. Utvrđeno je da stanje uhranjenosti utiče na dnevne energetske potrebe porodilja, naročito dojilja. Fiziološki uhranjene dojilje imaju manje energetske potrebe od pothranjenih dojilja, jer koriste energiju iz sopstvenog masnog tkiva. Tako postepeno dolazi do prirodne regulacije telesne težine. Posebno treba edukovati žene dok su još u trudnoći da nakon porođaja ne žure da smanje telesnu težinu restriktivnim režimima ishrane. Takvo ponašanje je neodgovorno, jer može ugroziti zdravlje porodilje i uticati na smanjenje i prekid laktacije. Ishrana dojilja je od velike važnosti kako za zdravlje žene, tako i za laktaciju. Raznovrsna, umerena i uobročena ishrana sezonskog karaktera je ishrana koja je preporuka za porodilje. U prvim nedeljama nakon porođaja treba izbegavati namirnice koje nadimaju (pasulj, kupus, grašak i sl.), prženu i pohovanu hranu, začinjenu, suviše slanu i konzervisanu hranu.
Fizička aktivnost se ne preporučuje u prvim nedeljama nakon porođaja. Nakon oporavka žene od porođaja i kada je medicinski i zdravstveno opravdano, može se uvoditi fizička aktivnost blagog intenziteta. Preporuka je postepeno uvođenje vežbanja i kada je prema savetu ginekologa bezbedna. Rezultati studija u kojima su učestvovale dojilje pokazuju da vežbanje poboljšava aerobne sposobnosti, snižava nivo lipida u serumu i poboljšava insulinski odgovor, i ne utiče na sastav i količinu majčinog mleka i napredovanje novorođenčeta. - Obavezna literatura: 1. Snežana Ralić Maričić, Prezentacija: "Porodilje: ishrana i fizička aktivnost", 2. Radna grupa ministarstva zdravlja Republike Srbije. Smernice za unapređenje ishrane trudnica i porodilja u stacionarnim zdravstvenim ustanovama. Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, Beograd, 2014; 2. Novaković B, Jusupović F. Ishrana i zdravlje. Monografija. Novi Sad: Medicinski fakultet, 2014. 354; 3. Uredba o Nacionalnom programu zdravstvene zaštite žena, dece i omladine. Službeni glasnik Republike Srbije, br.28/2009.
- Dopunska literatura: 1. Segura SA, Ansotegui JA, Dias-Gomez NM. The importance of maternal nutrition during breastfeeding: Do breastfeeding mothers need nutritional supplements? An Pediatr (Barc). 2016. (84)6; 2. American College of Obstetricians and Gynecologists. Physical Activity and Exercise during Pregnancy and the Postpartum period. Committee Opinion No.650. Obstet Gynecol 2015. 126: e 135-42.
- Veb sajt autorke testa: www.porodicninutricionista.com
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD