O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-01202/2020-01
Cilj programa je: Sticanje znanja o magnezijumu i njegovom značaju za zdravlje ljudi. Razumevanje mogućnosti i načina prevencije problema koje izaziva deficit magnezijuma kod ljudi.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Snežana Ralić Maričić
- Organizator: Strukovno udruženje Akademija javnog zdravlja
- Akreditovan za: Medicinske sestre (medicinske sestre - tehničare, medicinske sestre - vaspitačice, patronažne sestre, strukovne patronažne sestre, pedijatrijske sestre)
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: D-1-765/20
- Broj odluke: 153-02-01202/2020-01
- Akreditovan dana: ponedeljak, 16. novembar 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Pravilno funkcionisanje organizma uslovljeno je ishranom koja treba da obezbedi neophodne nutrijente: belančevine, ugljene hidrate, masti, vodu, minerale i vitamine. Minerali su neorganske supstancije i spadaju u grupu regulatornih materija, pored vitamina i fitohemikalija. Dnevne potrebe za mineralima se razlikuju i prema tome se dele na: mikro i makroelemente. Potrebe za magnezijumom su veće od 100 mg u toku dana, te stoga spada u grupu makroelemenata.
Magnezijum se nalazi u telu čoveka, najvećim delom u kostima, zatim u mekim tkivima, mišićima, eritrocitima i serumu. Više od 90% od ukupne količine magnezijuma u organizmu nalazi se u ćelijama, i to u najvećoj koncentraciji u koštanim i ćelijama srčanog mišića. Svega 1-3% magnezijuma nalazi se u obliku slobodnih jona. Magnezijum u telo dospeva putem hrane i vode i apsorbuje se u tankom crevu, čitavom dužinom. Od ukupno unete količine, procena je da se apsorbuje 30-50%, što direktno zavisi od količine unetog magnezijuma: što je veći unos, manja je apsorpcija i obratno. Izlučivanje magnezijuma radi održavanja homeostaze vrši se preko bubrega. Procenat izlučenog magnezijuma varira i zavisi od koncentracije magnezijuma u organizmu.
Uloge magnezijuma u organizmu su mnogostruke i veoma važne: kofaktor je u više od 300 enzimskih reakcija, metabolizmu adenozin-trifosfata (ATP), stvaranju i prenosu nervnih impulsa, transportu kalcijuma i kalijuma, kontrakciji mišića itd. Najbolji izvori magnezijuma su: namirnice biljnog porekla (integralna zrna žitarica, zeleno lisnato povrće, leguminoze, jezgrasto voće) i tzv. tvrda voda. Dnevne potrebe za magnezijumom iznose za žene 310-320 mg i za muškarce 400-420 mg. U periodu trudnoće potrebe se povećavaju i preporučeni dnevni unos je 360 mg.
Dodaci ishrani odnosno dijetetski suplementi su namirnice koje dopunjuju normalnu ishranu i predstavljaju koncentrovane izvore vitamina, minerala ili drugih supstanci sa hranljivim ili fiziološkim efektom, pojedinačno ili u kombinaciji, a u prometu su u doziranim oblicima dizajnirane da se uzimaju u odmerenim pojedinačnim količinama (kapsule, tablete, kesice praška, ampule tečnosti, bočice za doziranje u kapima i dr.). U slučaju da postoje indikacije za unos magnezijuma suplementacijom, to se može učiniti korišćenjem preparata magnezijuma ili multivitaminsko-mineralnih preparata.
Program je rezultat velikog iskustva autora koji se duži niz godina bavio prevencijom bolesti izazvanih deficitom magnezijuma. Namenjen je medicinsmim sestrama koje rade u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, patronažnim sestrama koje rade na terenu u populaciji pod rizikom, kao i zdravstvenim tehničarima, dijetetičarima-nutricionistima i farmaceutskim tehničarima koji prodaju preparate magnezijuma i izdaju uputstva o njihovom korišćenju. Realizuje u formi interaktivnog elektronskog testa, sa 50 pitanja. Za svaki odgovor pripremljene su povratne informacije, kroz koje korisnik stiče znanja čak i kada pogreši u izboru tačnog odgovora. - Obavezna literatura: 1. Snežana Ralić Maričić, master javnog zdravlja i nutricionista, "Magnezijum i njegov značaj za zdravlje ljudi", prezentacija predavanja.
- Dopunska literatura: 1. Al Alawi AM, Majoni SW, Falhammar H. Magnesium and Human Health: Perspectives and Research Directions. Int J Endocrinol. 2018; 2018; 2. DiNicolantonio JJ, Liu J, O’Keefe JH. Magnesium for the prevention and treatment of cardiovascular disease. Open Heart. 2018; 5(2); 3. Schwalfenberg GK , Genuis SJ. The Importance of Magnesium in Clinical Healthcare. Scientifica (Cairo). 2017; 2017; 4. Serefko A, Szopa A, Poleszak E. Magnesium and depression. Magnes Res, 2016; 29(3): 112-9; 5. Gröber U, Schmidt J, Kisters. Magnesium in Prevention and Therapy. Nutrients, 2015. 7: 8199-226.
- Veb sajt autorke testa: www.porodicninutricionista.com
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa.
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD