O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-01202/2020-01
Cilj programa je: Sticanje i usavršavanje teorijskih znanja o savremenim principima uspostavljanja i održavanja disajnog puta i disanja. Osposobljavanje za predviđanje otežanog uspostavljanja i održavanja disajnog puta i disanja, kao i prevenciju i tretman mogućih komplikacija.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Prof.dr Nevena Kalezić
- Organizator: Strukovno udruženje Akademija javnog zdravlja
- Akreditovan za: Lekare (specijalnost: opšta hirurgija, urgentna medicina, anesteziologija sa reanimatologijom, neurohirurgija, ortopedska hirurgija i traumatologija, otorinolaringologija, ginekologija i akušerstvo, interna medicina, infektologija, neurologija, psihijatrija, pedijatrija, opšta medicina, medicina rada), stomatologe, zdravstvene tehničare
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autore: 7
- Broj akreditacije: A-1-2096/20
- Broj odluke: 153-02-01202/2020-01
- Akreditovan dana: ponedeljak, 16. novembar 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Obezbeđenje disajnog puta i ventilacije pluća je najčešće prvi korak u primarnom zbrinjavanju vitalno ugroženih bolesnika, bez obzira na etiologiju i vrstu poremećaja koji je doveo do životne ugroženosti. Prekid gasne razmene u trajanju od svega nekoliko minuta može rezultirati katastrofalnim posledicama, kao što su oštećenje mozga i smrt. Najsigurniji i najbolji način obezbeđenja disajnog puta je intubacija traheje. Međutim, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, svake godine umre oko 600 ljudi zbog posledica otežane ili nemoguće intubacije.
Cilj ovog programa kontinuirane medicinske edukacije je sticanje i usavršavanje teorijskih znanja o savremenim principima uspostavljanja i održavanja disajnog puta i disanja, osposobljavanje za predviđanje otežanog uspostavljanja i održavanja disajnog puta i disanja, kao i prevenciju i tretman mogućih komplikacija, a radi unapređenje kvaliteta stručnog rada u svakodnevnoj kliničkoj praksi.
Test sadrži 50 pitanja iz oblasti uspostavljanja i održavanja disajnog puta i disanja, koja obuhvataju sve aspekte od značaja za pristup ovoj problematici.
Prvi deo pitanja odnosi se na anatomske i fiziološke karakteristike disajnog puta, koje su od značaja za njegovo uspostavljanje i održavanje.
Slede pitanja o standardnoj, naprednoj i pomoćnoj opremi koja je neophodna za uspostavljanje i održavanje disajnog puta i disanja. Evaluacija i procena disajnog puta, kao jedan od najznačajnijih aspekata sa stanovišta bezbednosti pacijenata, naročito kada je u pitanju otežan disajni put, zastupljena je odgovarajućim brojem pitanja koja se odnose na skrining testove i skale za predviđanje otežane ventilacije na masku, otežane laringoskopije, otežane intubacije ili otežanog plasiranja supraglotičkih sredstava u različitim kliničkim situacijama: u hitnim stanjima, u Jedinicama intenzivnog lečenja, kod bolesnika sa endokrinim i metaboličkim poremećajima itd..
Test sadrži pitanja koje se odnose na tehnike, indikacije i kontraindikacije standardne orotrahealne intubacije, koja je najčešći i najbolji način obezbeđivanja disajnog puta, kao i pitanja koja se odnose na načine provere položaja tubusa, nakon izvršene intubacije traheje. Takođe sadrži i pitanja u vezi tehnika, indikacija i kontraindikacija alternativnih načina obezbeđivanja disajnog puta i disanja, kao što su: nazotrahealna intubacija, retrogradna intubacija, intubacija pomoću optičkih sredstava, plasiranje supraglotičkih sredstava, hitna krikotiroidotomija idr.
Poseban akcenat u testu dat je na problematičan, otežan disajni put, kao i na situacije kada je istovremeno nemoguće intubirati i oksigenirati bolesnike, što predstavlja potencijalno životno - ugrožavajuće stanje. Kroz pitanja su predstavljeni i najnoviji algoritmi i preporuke za rešavanje otežanog disajnog puta.
Komplikacije obezbeđivanja disajnog puta i veštačkog disanja su zastupljene u poslednjem bloku pitanja, a odnose se na predviđanje i značaj ovog problema, kao i na terapijske aspekte. - Obavezna literatura: 1. Kalezić N, Sabljak V, Tošković A i sar. Disajni put. U: Kalezić N. Inicijalni tretman urgentnih stanja u medicini, Drugo izdanje, Beograd: Medicinski fakultet, 2016. 21-134.
- Dopunska literatura: 1. Hariharasudhan B, Mane RS, Gogate VA, Dhorigol MG. Successful management of difficult airway: A case series. J Sci Soc, 2016; 43: 151-4; 2. Popovici SE. Difficult airway management - a constant challenge. Rom J Anaesth Intensive Care, 2018; 25(2): 93-4; 3. Huang AS, Rutland L, Hajduk J, Jagannathan NТ. Difficult airway management of children in ambulatory anesthesia: challenges and solutions. Dvepress, 2016; 3: 37-45; 4. Difficult Airway Society intubation guidelines working group. Difficult Airway Society 2015 guidelines for management of unanticipated difficult intubation in adults. BJA: British Journal of Anaesthesia, 2015. 115(6): 827-48.
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD