REČ UREDNIKA
Poštovane koleginice i kolege,
Pred vama se nalazi prvi broj novog naučnog časopisa Galenika Medical Journal. Ova publikacija povezuje teme koje su činile (i dalje čine) okvir mog profesionalnog života – edukaciju i kvalitet zdravstvene zaštite. Dozvolite mi da vam to bliže objasnim.
Modernu eru brige o kvalitetu zdravstvene zaštite obeležila je Donabedianova paradigma, koja zdravstvenu zaštitu poistovećuje sa proizvodnom linijom, očekujući da dobra struktura zdravstvenog sistema obezbedi dobar proces zaštite, a dobar proces dovede do dobrog ishoda za pacijenta. Centralna figura ove paradigme je lekar koji pruža zaštitu. U tom smislu svi sistemi brige o kvalitetu računaju da se kroz usavršavanje lekara može obezbediti „prevođenje znanja u praksu“, što treba da dovede do povećanja naučno-tehničke efektivnosti zaštite, unapređenja zadovoljstva korisnika, uz odgovarajuće smanjenje troškova.
Osnivanjem Akademije za kontinuiranu medicinsku edukaciju pre 10 godina, pokušali smo da kroz programe edukacije koji se organizuju i izvode na internetu (video-predavanja, vebinari, elektronski testovi) učinimo edukaciju efikasnijom i pristupačnijom u odnosu na druge vidove usavršavanja. U tome smo u određenoj meri i uspeli. U prvih 10 godina postojanja i rada, na razvoju programa kontinuirane edukacije Akademije radilo je više od 700 vodećih stručnjaka Srbije, koji su pripremili i akreditovali više od 1200 testova, stručnih sastanaka ili vebinara, koji su preko interneta korišćeni više od 200.000 puta, po prihvatljivoj ceni i uz najviše ocene korisnika. Sada idemo korak dalje.
U eri medicine zasnovane na dokazima, blagovremeni uvid u najnovija naučna otkrića, ovladavanje novim medicinskim tehnologijama koje unapređuju praksu lekara, upoznavanje sa stavovima vodećih autoriteta o dijagnostici i lečenju pacijenata, kao i razmena iskustava sa kolegama, postali su neophodni za pružanje savremene i kvalitetne zdravstvene zaštite. Na drugoj strani, realne mogućnosti lekara u Srbiji da prate eksponencijalni rast novih saznanja limitirane su velikim radnim opterećenjem, nedostatkom slobodnog vremena, nedostatkom materijalnih sredstava koja se mogu izdvojiti u ove svrhe, kao i čitavim nizom drugih okolnosti.
Imajući u vidu sve okolnosti u kojima se odvija naš život, kontinuirano stručno usavršavanje postaje „težak zadatak“.
U nastojanju da smanjimo jaz između najsavremenijih znanja i onoga što radimo, pokrenuli smo izdavanje časopisa koji medicinskoj zajednici treba da pruži visokokvalitetne naučne informacije iz različitih oblasti zdravstvene delatnosti, na srpskom jeziku, zajedno sa stavovima vodećih stručnjaka o njihovoj primeni u praksi. Časopisa koji treba da vas blagovremeno obaveštava o najnovijim preporukama referentnih medicinskih institucija i profesionalnih organizacija u vezi sa različitim pitanjima, pruža uputstva za njihovu primenu u praksi ili daje adekvatne odgovore na pitanja koja se mogu otvoriti, iz pera vodećih stručnjaka u zemlji. Časopisa koji će, objavljivanjem radova lekara koji pohađaju doktorske studije, obezbediti kontinuiranu podršku akademskom usponu mlađih.
Pored toga, u časopisu Galenika Medical Journal moći ćete da nađete blagovremene informacije o održavanju stručnih skupova koji mogu biti značajni za vaš dalji profesionalni razvoj i/ili da pročitate izveštaje domaćih lekara koji su prisustvovali skupovima na koje niste mogli da odete. Prikazom domaćih i stranih primera dobre prakse časopis će stimulisati standarde rada kojima svi težimo.
Medicinska akademska zajednica je izuzetno dobro reagovala na našu inicijativu, prepoznajući je kao korisnu i potrebnu. Kao rezultat poziva, u redakciju časopisa stiglo je više desetina članaka, koji su u postupku recenziranja, i koji će se naći na stranicama narednih brojeva časopisa.
Od posebne je važnosti što je ideju o rešenjima za unapređenje kvaliteta rada lekara prepoznala naša najstarija i najuglednija farmaceutska kompanija – GALENIKA. Beskrajno smo zahvalni što su interese razvoja medicinske struke stavili u centar svoje društvene odgovornosti. Rezultat te sinergije je časopis Galenika Medical Journal (GMJ) – naučni časopis Akademije za kontinuiranu medicinsku edukaciju, koji upravo držite u rukama.
Časopis će izlaziti četiri puta godišnje, u tiražu od 5000 štampanih primeraka na srpskom jeziku, koji se distribuiraju besplatno, ali i u digitalnom formatu (internet adresa: www.medicaljournal.com). Naredne godine nameravamo da u rad časopisa uključimo stručnjake zemalja u regionu (Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija, Albanija…), odnosno da pored srpskog jezika, časopis štampamo i na jezicima regiona, kao i na engleskom jeziku, i da povećamo tiraž.
Sve navedeno činimo zato što smo sigurni da će ovako koncipiran časopis biti korisno štivo u vašem svakodnevnom radu, koje ćete rado čitati. Pozivamo vas da, iz perspektive vlastitog iskustva, učestvujete u kreiranju sadržaja GMJ, originalnim ili revijalnim radom – sistematskim pregledom literature ili metaanalizom, kao i stručnim komentarom na radove koje smo objavili.
Pozivamo vas, takođe, da znanje koje ste stekli čitajući članke publikovane u časopisu Galenika Medical Journal proverite i učvrstite rešavajući akreditovane testove na našoj platformi za učenje na daljinu (www.akademijazakme.edu.rs) i tako, pored znanja, obezbedite i bodove za produženje vaših licenci.
S poštovanjem,

Prof. dr Dragoljub Đokić,
glavni i odgovorni urednik časopisa
Galenika Medical Journal,
osnivač Akademije za kontinuiranu medicinsku edukaciju