O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-3135/2018-01
Cilj programa je: Osposobljavanje korisnika za zaštitu zdravlja zaposlenih u laboratorijama, vezano za specifični rizik od infekcija i drugih oštećenja zdravlja, kroz sticanje znanja, obuku za prepoznavanje rizika i upoznavanje sa adekvatnim merama zaštite.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Prof.dr Valentina Arsić-Arsenijević
- Organizator: Akademija za kontinuiranu medicinsku edukaciju
- Akreditovan za: Lekare (medicinska mikrobiologija, patologija, imunologija, sudska medicina), farmaceute, biohemičare, zdravstvene tehničare (laboratorijske tehničare, sanitarne tehničare)
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: A-1-2563/18
- Broj odluke: 153-02-3135/2018-01
- Akreditovan dana: ponedeljak, 19. novembar 2018.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Ovaj program kontinuirane medicinske edukacije bavi se zdravljem zaposlenih u laboratorijama, vezano za specifični rizik od infekcija i drugih oštećenja zdravlja.
Korisnici testa će se najpre predočiti opšti principi zaštite zdravlja zaposlenih u laboratorijama i preporuke u vezi sa očuvanjem zdravlja, prevencijom i ranim otkrivanjem infekcija, specifične za laboratorije određenih nivoa biološke bezbednosti. Korisnici testa dobiće informacije o sadržaju preventivnih i kontrolnih pregleda, odnosno, značaju pravovremenog sprovođenja sistematskih pregleda zaposlenih u laboratoriji.
Zatim će se razmotriti specifičnosti rizika koji se povezuje s medicinskim otpadom, koji predstavlja verovatno najznačajniji rizik s kojim se suočavaju zaposleni u laboratoriji. Rukovanje medicinskim otpadom u laboratorijama je od posebnog značaja za prevenciju infekcija. Pod rizikom za nastanak ovog tipa infekcija nastalih u zdravstvenim ustanovama su, pre svih laboratorijski tehničari i drugi zaposleni u laboratorijama, ali i ostali zdravstveni radnici, kao i drugi zaposleni u ovim ustanovama, pacijenti i opšta populacija. U ovom programu kontinuirane medicinske edukacije obrađeni su opšti principi upravljanja medicinskim otpadom, kao i karakteristike upravljanja otpadom iz medicinskih laboratorija (procedure za odlaganje kontaminiranih materijala i otpada, postupanje sa oštrim predmetima, postupak sa kontaminiranim - potencijalno infektivnim - materijalima za odlaganje). Korisnici testa će takođe steći uvid u preporuke koje se odnose na bezbedno odlaganje medicinskog otpada iz laboratorija.
U poslednjem delu testa biće obrađeni oštećenja zdravlja prouzrokovana infektivnim biološkim materijalom, hemijskim ili fizičkim agensima koja nastaju u sklopu incidenata ili nesrećnih slučajeva u laboratoriji, kao i karakteristike adekvatnog reagovanja.
Incidentom u laboratoriji smatra se svaka situacija koja može dovesti do oslobađanja infektivnih ili drugih štetnih agenasa opasnih po zdravlje zaposlenih. Incident ne podrazumeva obavezno povređivanje zaposlenih. Za razliku od njih, nesrećni slučajevi podrazumevaju obavezno povređivanje zaposlenih. Povredama koje nastaju pri incidentima i nesrećnim slučajevima u laboratoriji najčešće su izloženi disajni organi, koža i oči. U testu su obrađene najvažnije karakteristike ovih povreda, kao i principi i način pružanja pomoći povređenom. Prilikom povreda koje nastaju u laboratorijama, potrebna je brza intervencija od strane zaposlenih ili stručnog osoblja. Intervencija se sprovodi kao pružanje prve pomoći i hitne medicinske pomoći. Prvu pomoć pruža bilo koji zdravstveni radnik koji se zatekne u okruženju povređenog, a hitnu medicinsku pomoć pruža stručno osposobljen zdravstveni radnik. Osim pružanja pomoći povređenom (postupak prve i hitne medicinske pomoći), ovaj program obrađuje i drugi značajan aspekt problema koji prati incidente, odnosno, nesrećne slučajeve u laboratoriji, a odnosi se na sanaciju zagađenja nastalu prosipanjem infektivnog materijala. Korisnici testa dobiće uvid u proceduru čišćenje kod prosipanja materijala i osposobiti se za adekvatno reagovanje u vezi s tim.
U testu su, takođe, obrađene i najčešće povrede pacijenata koje nastaju u laboratoriji, vezano za uzimanje uzorka krvi (kolaps, klonično-tonični grčevi). - Obavezna literatura: 1. Priručnici za upravljanje medicinskim otpadom, Preporuke za bezbednost i zdravlje na radu u medicinskim laboratorijama za veću bezbednost pacijenata i zdravstvenih radnika, Publikacija br: 12/001, Maj 2012.
- Dopunska literatura: 1. Priya D, Kaur MG, Jagdish C. Biomedical waste management in India: Critical appraisal. Journal of Laboratory Physicians, 2018. 10(1): 6-14; 2. Balekouzou A, Pamatika CM, Nambei SW, Djeintote M, Mossoro D, Ditu K et al. Management of biomedical waste in two medical laboratories in Bangui, Central African Republic. The Pan African Medical Journal, 2016; 23: 237; 3. Das B, Ray R, Chatterjee K, Das A, Saha AK, Ghosh D. Identification of Viral Biomarkers in Clinical Laboratory Waste (LW) and Chances of Community Pollution: A Cross Sectional Study Among Government and Private Sector Laboratories of Hooghly and Burdwan District, West Bengal, India. British Journal of Research, 2016. 3(1): 001-013; 4. Tesink JG, Lauridsen J, Canić V, Perović J, Stamenković G, Branković-Magić M i ost. Preporuke za bezbednost i zdravlje na radu u medicinskim laboratorijama. Priručnik. Beograd: Ministarstvo zdravlja Srbije, 2013. 1-72; 5. Ismail AA, Mahfouz MS, Makeen A. Injection safety among primary health care workers in Jazan Region, Saudi Arabia. Int J Occup Environ Med. 2014; 5(3): 155-63.
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa.
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD