O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-00473/2020-01
Cilj programa je: Osposobljavanje zdravstvenih radnika za brzu dijagnozu srčanog zastoja. Upoznavanje sa najnovijim preporukama za sprovođenje kardio-pulmonalno-cerebralne reanimacije (KPCR). Potpuno ovladavanje tehnikama za sprovođe-nje osnovnih i naprednih mera (KPCR).
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Prof.dr Aleksandar Pavlović
- Organizator: Akademija za kontinuiranu medicinsku edukaciju
- Akreditovan za: Lekare (specijalnost: nije specifikovano), stomatologe, farmaceute, biohemičare, medicinske sestre. zdravstvene tehničare
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: A-1-1137/20
- Broj odluke: 153-02-00473/2020-01
- Akreditovan dana: četvrtak, 21. maj 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Ovaj test je napravljen sa ciljem da polaznici provere, ali i nauče ili usavrše znanja iz oblasti kardiopulmonalne reanimacije (CPR), a na osnovu najnovijih preporuka koje su objavljene od strane Evropskog Saveta za reanimaciju (ERC) i Američkog udruženja kardiologa (AHA) 2015. godine.
Pravovremeno započinjanje mera CPR, uz dobru organizaciju i poznavanje mera, veština i opreme je od presudne važnosti za preživljavanje ovakvih pacijenata sa što manje neuroloških sekvela.
Cilj nam je da na osnovu bogatog iskustva koje imamo u tretmanu ovakvih pacijenata prenesemo znanja medicinskom kadru čije pravovremeno i stručno delovanje ima presudnu ulogu u uspešnosti kardiopulmonalne reanimacije.
Polaznici će biti upoznati kako da jednostavno, bez nepotrebnog gubljenja vremena postave dijagnozu akutnog zastoja srca na osnovu sigurnih znakova. Takođe će se upoznati i sa nesigurnim znacima akutnog zastoja srca koji ponekada mogu biti zbunjujući pri brzom postavljanju dijagnoze.
Veoma je važno da budu edukovani i za obezbeđivanje prolaznosti disajnog puta i tehnikama kojima se sprečava hipofaringealna opstrukcija kod pacijenta u cardiac arrest-u, kao i korišćenju pomoćnih sredstava u održavanju disajnog puta tokom CPR. Test obuhvata i teorijska znanja o značaju endotrahealne intubacije, korišćenja laringealne maske i kombi tubusa tokom kardiopulmonalne reanimacije.
Takođe polaznici treba da nauče i koja je razlika između agonalnog i fiziološkog disanja i da pravilno izvode metode arteficijalne ventilacije (od metode pozajmljenog daha preko primene samoširećeg "Ambu" balona do portabilnog respiratora). Metodu kompresije grudnog koša moraju u potpunosti da savladaju, kao i odnos između kompresije i ventilacije po najnovijim preporukama ERC-a. Takođe će se upoznati i sa EKG oblicima cardiac arrest-a. Defibrilacija je suverena metoda koja je pored kompresije grudnog koša i arteficijalne ventilacije nezamenljiva kod "šokabilnih ritmova" - fibrilacije i ventrikularne tahikardije bez pulsa (dva EKG oblika akutnog zastoja srca koji se defibriliraju). Preko testa će naučiti i koja je razlika između automatskih spoljašnih defibrilatora i manuelnih (monofaznih i bizaznih) defibrilatora, a takođe će saznati i da li je bolje koristiti manuelne lopatice ili samolepljive elektrode za defibrilaciju.
Medikamentozna terapija akutnog zastoja srca je takođe veoma značajna u ukupnom preživljavanju ovakvih pacijenata, pa će polaznici dobiti znanja i iz ovih oblasti. Savladaće znanja o algoritmima primene osnovnih lekova u CPR: adrenalina i amiodarona, o primeni bikarbonata i trombolitičkoj terapiji tokom CPR. Razrešiće i medicinske i etičke dileme o tome kada prekinuti sa reanimacijom i proglasiti je ja bezuspešnu a naučiće i razliku između povratka spontane cirkulacije (ROSC) i uspešne reanimacije sa preživljavanjem pacijenata.
Posle rešavanja ovog testa, polaznici će biti informisani i edukavani da budu deo uspešnog tima za kardiopulmonalnu reanimaciju, što će imati za rezultat ukupno povećanje preživljavanja pacijenata sa akutnim zastojem srca u našim uslovima.
Profil polaznika su praktično svi medicnski radnici koji u se u svom radu mogu susresti sa ovim stanjima.
Test je sastavio redovni profesor Medicinskog fakulteta sa velikim iskustvom u teorijskoj i praktičnoj edukaciji u pomenutoj oblasti urgentne medicine sa nekoliko objavljenih udžbenika iz kardiopulmonalne reanimacije. - Obavezna literatura: 1. Pavlović PA. KPCR kod odraslih. In: Kalezić N. editor. Inicijalni tretman urgentnih stanja u medicini.Beograd: Medicinski fakultet u Beogradu, 2016. p. 225–77; 2. Pavlović P, Trpković S, Anđelić S, Marinković O. Kardiopulmonalna reanimacija - nove preporuke 2015-2020. Naučni časopis urgentne medicine HALO 194. 2015;21(3):181-198; 3. Pavlović A. Kardiopulmonalna reanimacija. In: Pavlović PA editor. Prva pomoć. Beograd: Obeležja; 2011.p. 85–119; 4. Pavlović A. Kardiopulmonalno cerebralna reanimacija. 3rd ed. Beograd; Obeležja; Beograd; 2011.
- Dopunska literatura: 1. Soar J, Maconochie I, Wyckoff MH, et al. 2019 International Consensus on Cardiopulmonary Resuscitation and Emergency Cardiovascular Care Science With Treatment Recommendations: Summary From the Basic Life Support; Advanced Life Support; Pediatric Life Support; Neonatal Life Support; Education, Implementation, and Teams; and First Aid Task Forces. Circulation 2019; 140:e826; 2. Panchal AR, Berg KM, Kudenchuk PJ, Del Rios M, Hirsch KG, Link MS et al. 2018 American Heart Association Focused Update on Advanced Cardiovascular Life Support Use of Antiarrhythmic Drugs During and Immediately After Cardiac Arrest: An Update to the American Heart Association Guidelines for Cardiopulmonary Resuscitation and Emergency Cardiovascular Care. Circulation, 2018; 138: e740–e9, 3. Soar J, Perkins GD, I Maconochie, Böttiger BW, Deakin CD , Sandroni C et al. European Resuscitation Council Guidelines for Resuscitation: 2018 Update - Antiarrhythmic drugs for cardiac arrest. Resuscitation, 2019; 134: 99-103.
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD