O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-00473/2020-01
Cilj programa je: Upoznavanje korisnika testa sa najnovijim preporukama za kardiopulmonalnu reanimaciju u posebnim stanjima iz 2015. koje se odnose: na posebne uzroke cardiac arrest-a (CA); na posebno okruženje u kome je nastao SA i na specifičnosti bolesnika kod kojih je došlo do nastanka SA. Razumevanje promena u stavovima koje odražavaju najnovije smernice i usvajanje savremenih preporuka od strane korisnika.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Prof.dr Slađana Trpković, Prof.dr Nevena Kalezić
- Organizator: Akademija za kontinuiranu medicinsku edukaciju
- Akreditovan za: Lekare (specijalnost: opšta medicina, pedijatrija, medicina rada, interna medicina, pulmologija, socijalne medicine, psihijatrije), stomatologe, farmaceute, biohemičare, medicinske sestre (opšti smer, pedijatrijske sestre, babice, patronažne sestre, sestre - vaspitačice, kućno lečenje i nega), zdravstvene tehničare (farmaceutski tehničari)
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autore: 14
- Broj akreditacije: A-1-1128/20
- Broj odluke: 153-02-00473/2020-01
- Akreditovan dana: četvrtak, 21. maj 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Cilj ovog predavanja je upoznavanje zdravstvenih radnika sa merama kardiopulmonalne reanimacije (CPR) u posebnim stanjima. Predavanje jezasnovano na najnovijim preporukamakoje je objavio Evropski Savet za Reanimaciju (ERC) oktobra 2015. Izmene se uglavnom odnose na mere naprednog održavanja života (ALS)i svrstane su u tri kategorije: smernice koje se odnose na posebne uzroke CA, na posebno okruženje u kome je nastao CA i specifičnosti bolesnika kod kojih je došlo do nastanka CA.
Imajući u vidu posebne uzroke CA, najvažnije promene u preporukama iz 2015. se sastoje u sledećem: kod asfiktičnog CA daje se značaj ranoj, efikasnoj ventilaciji pluća primenom kiseonika; napravljen je algoritam za rano prepoznavanje i lečenje životno ugrožavajuće hiperkalijemije; date su preporuke za zbrinjavanje bolesnika sa hipo i hipertermijom, napravljen je algoritam za lečenje traumatskog CA u kome je naznačeno da pored hipovolemije i drugi reverzibilni uzroci (hipoksemija, tenzioni pneumotoraks, tamponada perikarda) mogu dovesti do CA i zato oni moraju biti što pre dijagnostikovani i lečeni; kod određene grupe bolesnika sa CA kardijalne etiologije savetuje se hitan transport u bolnicu u kojoj je moguće uraditi kateterizaciju ili perkutanu koronarnu intervenciju uz kontinuirano izvođenje mera CPR; opisana su trovanja lekovima i mnogim drugim supstancama, kao i najnovija istraživanja vezana za simptomatsko lečenje, primenu specifičnih antidota i izvođenje mera CPR kod bolesnika sa CA usled trovanja.
U pogledu posebnogmesta nastanka CA, u ovom predavanju će uglavnom biti posvećena pažnja vanhospitalnom CA. U novim smernicama je istaknut značaj ranog postavljanja dijagnoze CA i rane primene automatskih spoljašnjih defibrilatora (ASD). U slučaju produžene reanimacije preporučuje se primena mehaničkih uređaja za kompresiju grudnog koša. Nakon utapanja u ledenoj vodi i zatrpavanja lavinom bolesnike uz kontinuiranu reanimaciju treba transportovati u centar za ekstrakorporalnu cirkulaciju. Poseban deo predavanja će biti posvećen preporukama koje se odnose na izvođenje mera CPR u avionu i zakonsku regulativu o tome koju je opremu neophodno obezbediti i koje su obaveze lekara i zdravstvenih radnika koji su se slučajno zatekli u avionu. U slučaju udara struje ili kod masovnog povređivanja prvo mora biti obezbeđena sigurnost spasilaca a zatim se mora napraviti dobra trijaža.
U pogledu lečenja CA kod specifičnih grupa bolesnikabiće razmatrani bolesnici sa teškom astmom, srčanim oboljenjima, trudnice, gerijatrijski i gojazni bolesnici.Kod gojaznih bolesnika se savetuju izmene spasilaca u intervalima češćim nego što je to uobičajeno (češćim od 2 minuta). Kod trudnica je naglašen značaj izvođenja visoko-kvalitetene CPR uz ručno pomeranje gravidnog uterusa ulevo, rana primena ALS mera i ukoliko nije došlo do povratka spontanecirkulacije (ROSC) razmotranje hitnog carskog reza.
Smatramo da će polaznici nakon ovog predavanja i rešavanja testa biti u mogućnosti da prepoznaju mnoga stanja koja prethode nastanku CA, naučiće kako da spreče nastanak CA, kako da u slučaju potrebe sprovedu mere CPR i ako ne dođe do povratka spontane cirkulacije (ROSC) kada odustati od reanimacije. Predavanje je namenjeno gotovo svim medicinskim radnicima koji se u svakodnevnom radu mogu susresti sa CA različite etiologije. - Obavezna literatura: 1. Trpković S, Pavlović A, Mostić T, Milenović M, Stevanović K, Kalezić N. Kardiopulmonalna reanimacija u posebnim stanjima. In: Kalezić N. editor. Inicijalni tretman urgentnih stanja u medicini, Medicinski fakultet u Beogradu, 2016; 4(3):297-353; 2. Trpković S, Pavlović A, Anđelić S, Sekulić A. Nove preporuke za kardiopulmonalnu reanimaciju u posebnim stanjima. Naučni časopis Urgentne medicine Halo 194, 2015; 21(3):199-211; 3. Pavlović A. Kardiopulmonalno cerebralna reanimacija. 3rd ed. Beograd; Obeležja; Beograd; 2011.
- Dopunska literatura: 1. Truhlárˇ A, Deakin CD, Soar J, et al. European Resuscitation Council Guidelines for Resuscitation 2015. Section 4. Cardiac arrest in special circumstances. Resuscitation 2015; 95:148–201; 4. Pavlović A, Trpković S, Anđelić S, Videnović N. Is there a doctor on the plane? The Distinctive Conditions of Cardiopulmonary Resuscitation on Commercial Flights. Srpski Arhiv 2017; OnLine-First Issue 00, Pages: 109-109
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD