O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 200/2-1
Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o vitaminu D; Usvajanje savremenog pristupa zasnovanog na novim naučnim saznanjima o karakteru i ulozi vitamina D u organizmu; Osposobljavanje korisnika za korišćenje novih saznanja u prevenciji i lečenju različitih poremećaja.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: E-learning
- Autor (klikni na ime): Prof.dr Goran Belojević, Mr ph Mirjana Živković
- Organizator: Akademija za kontinuiranu medicinsku edukaciju
- Akreditovan za: Lekare (specijalnost: nije specifikovano)
- Bodovi za korisnika: 1
- Bodovi za autore: 6
- Broj akreditacije: CG-00152
- Broj odluke: 200/2-1
- Akreditovan dana: četvrtak, 16. jul 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Vitamin D je steroidni prehormon koji ima brojne fiziološke funkcije. Ima veliki potencijal u prevenciji i terapiji različitih bolesti i sve više privlači pažnju stručne javnosti.
Za razliku od drugih vitamina organizam ga može sintetisati; glavni izvor je biosinteza u koži, koja je rezultat komleksne interakcije unutrašnjih (fototip kože-količina melanina, uzrast, lekovi - fenobarbiton, glukokortikoidi, orlistat, patološka stanja) i spoljašnjih faktora (UV indeks). Rizične grupe za nastanak deficita su pacijenti sa oboljenjima jetre, bubrega, gastrointestinalnog trakta, celijačnom bolesti, cističnom fibrozom, kao i gojazne osobe, zbog zarobljavanja vitamina D u adipocitima. Kalcitriol (1,25-dihidroksihole-kalciferol) je biološki aktivan oblik (steroidni hormon odgovoran za fiziološke funkcije). Izmerena količina nuklearnog receptora vitamina D prisutnog u svim ćelijama organizma je prognostički marker kod različitih tipova karcinoma. Polimorfizam gena ključnih za metabolizam i dejstvo vitamina D i posledične etničke/rasne i interindividualne varijacije zahtevaju molekularni nivo proučavanja i individualizaciju terapije / suplementacije.
Kalcidiol (25-hidroksiholekalciferol) je glavni cirkulišući oblik, nije biološki aktivan, koristi se za određivanje statusa vitamina D u organizmu i kao dijagnostički marker kod osteomalacije, hronične bubrežne insuficijencije, poremećaja apsorpcije nutrijenata. Njegov nivo u serumu pokazuje sezonske i etničke/rasne varijacije (dva puta je niži kod Afrikanaca nego kod Evropljana).
Klasični (kalcitropni) efekti u homeostazi kalcijuma i fosfata ostvaruju se kompleksnom interakcijom vitamina D i drugih faktora (paratireoidni hormon, kalcitonin, kalcijum) u kostima (remodelovanje), bubrezima, crevima. Neklasični (nekalcitropni) efekti su antikancerogeni i imunomodularni efekat.
Ovaj program kontinuirane medicinske edukacije namenjen je svim zdravstvenim radnicima (doktorima, koji odlučuju o suplementaciji, biohemičarima koji prate biohemijske efekte suplementacije, farmaceutima koji izdaju preparate i savetuju pacijente u vezi sa njihovim korišćenjem, medicinskim sestrama i tehničarima koji će na različite načine učestvovati u zdravstvenom vaspitanju pacijenata). Ima tri edukativna cilja: sticanje relevantnih znanja koja osvetljavaju savremeni pristup vitaminu D, čiji je značaj za zdravlje ljudi daleko veći od onog koji smo do skora imali u vidu; usvajanje savremenog pristupa u korišćenju vitamina D, zasnovanog na novim naučnim saznanjima o njegovom karakteru i ulozi u organizmu i osposobljavanje korisnika za korišćenje novih saznanja u prevenciji i lečenju različitih poremećaja.
U ovom programu korisnici će steći znanja o biosintezi vitamina D u koži, kroz kompleksnu interakciju spoljašnjih i unutrašnjih faktora, o metabolizmu vitamina D u jetri, bubrezima i drugim tkivima i značaju metabolita (kalcitriol, kalcidiol), kao i metaboličkoj inaktivaciji, o efektima vitamina D - klasičnim (kalcitropnim) i neklasičnim (antikancerogeni i imunomodulatorni), o hipovitaminozi vitamina D i uticaju hipovitaminoze na razvoj različitih poremećaja (malignih, kardiovaskularnih i autoimunih), o uzrocima deficita i rizičnim grupama, o korišćenju vitamina D u prevenciji i lečenju različitih poremećaja, o klinički značajnim interakcijama vitamina D sa drugim lekovima.
Program se realizuje kao elektronski test sa 50 pitanja, na koje su ponuđeni odgovori među kojima je samo jedan tačan. Za pripremu korisnika za rešavanje testa obezbeđena je relevantna stručna literatura, u kojoj će korisnici naći sve odgovore na postavljena pitanja. U procesu rešavanja testa korisnicima su takođe obezbeđene povratne informacije (stručna obrazloženja) o tome zašto je izabrani odgovor tačan ili netačan. Na ovaj način omogućeno je učenje „i na sopstvenim greškama“. - Obavezna literatura: 1. Prezentacija predavanja Prof.dr Goran Belojević, Mr Ph Mirjana Živković, "VITAMIN D - PRIJATELJ LEKARA I FARMACEUTA U CILJU ZDRAVLJA PACIJENATA".
- Dopunska literatura: 1. Marušić G et al.Vitamin D i karcinom prostate. Med Pregl 2013; LXVI(5-6):259-62; 2. Meng-Xi Z et al. Vitamin D Deficiency Increases the Risk of Gestational Diabetes Mellitus: A Meta-Analysis of Observational Studies. Nutrients, 2015. 7(10): 8366-75; 3. Belojević G. Higijena ishrane. U: Higijena: Odabrana poglavlja (Belojević G Ed.). Podgorica: Medicinski fakultet u Podgorici. 2013. 161-200; 4. Ugrešić N. Osteoporoza. Farmakoterapija za farmaceute, 2011. 513-28; 5. Marušić G et al.Vitamin D i karcinom prostate. Med Pregl 2013; LXVI(5-6):259-62
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa
- Broj pitanja u testu: 50