O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-01202/2020-01
Cilj programa je: Upoznavanje sa etiopatogenezom akni; Sticanje znanja i osposobljavanje za adekvatnu topikalnu i sistemsku terapiju akni; Razumevanje uzroka pojave neželjenih efekata primene izotretinoina; Razumevanje značaja korišćenja proizvoda za negu kože sklone aknama.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Doc.dr Svetlana Popadić
- Organizator: Strukovno udruženje Akademija javnog zdravlja
- Akreditovan za: Lekare (specijalnosti: dermatovenerologija, opšta medicina, medicina rada), farmaceute, medicinske sestre, zdravstvene tehničare (farmaceutske tehničare)
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autorа: 7
- Broj akreditacije: A-1-2065/20
- Broj odluke: 153-02-01202/2020-01
- Akreditovan dana: ponedeljak, 16. novembar 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Acne vulgaris predastavljaju oboljenje sebacealnih žlezda. Postoje različite forme akni i različite težine kliničke slike. Međutim, akne, bez obzira na težinu kliničke slike u mogu značajnoj meri da utiču na kvalitet života obolelih. Cilj terapije je da se spreči nastanak novih primarnih promena kao i da se postigne sanacija postojećih promena u trenutku započinjanja lečenja. Često se čak i teže forme akni smatraju prolaznim mladalačkim problemom, što je pogrešno. Prema preporukama Globalne alijanse koja je posvećena problemu lečenja akni, akne treba shvatiti kao hronično oboljenje a ne samo kao prolazni problem s obzirom da je u svim uzrasnim grupama pojava akni povezana sa nizom psihosocijalnih problema. Zbog toga je preporuka da akne treba lečiti odmah, bez obzira na težinu kliničke slike. Terapija akni može da bude lokalna i opšta i određuje je težina kliničke slike i opšte zdravstveno stanje pacijenta. Opšta terapija rezervisana je za teže kliničke forme, ordiniraju je dermatolozi i podrazumeva primenu retinoida (izotretinoin), antibiotika (azitromicin, doksiciklin ređe eritromicin) koji se daju pre svega zbog svojih antiinflamatornih efekata i oralnih kontraceptiva kod žena. Izotretinoin reguliše funkciju sebacealnih žlezda i kao takav je lek izbora kod teških i veoma teških formi akni. Lokalna terapija akni podrazumeva primenu različitih preparata, koji deluju antiinflamatorno, regulišu funkciju sebacealnih žlazda, utiču na folikularnu hiperkeratozu kao i na Propionibacterium acnes. Inicijalno se često propisuju klindamicin, eritromicin ili benzoil- peroksid u forim losiona, gela ili krema. Dalje, azelaična kiselina i retinoidi za lokalnu primenu (tretinoin, adapalen) daju odlične rezultate kod formi akni koje ne zahtevaju opštu terapiju. Od značaja je da se šire stručna zajednica upozna sa osnovnim principima lečenja akni, kombinacijom lekova i očekivanim nuspojavama koje prete terapiju akni. Upotreba dermokozmetičkih proizvoda, odnosno proizvoda za negu kože sa aknama je uobičajna. Dermokozmetički proizvodi su posredni proizvodi između lekova na recept i kozmetike, dostupni pacijentima bez lekarskog recepta. Ovi proizvodi su dosta popularni i mogu se koristiti bez direktnog nadzora dermatologa. U obrazovanju pacijenata kada su upitanju dermokozmetički proizvodi veliku ulogu ima osoblje u apotekama. Postoje dokazi i za i protiv upotrebe dermokozmetičkih proizvoda kod pacijenata sa aknama. Uobičajno lečenje akni ima nekoliko izazova kao što su očekivani neželjeni efekti i neadekvatan odgovor na terapiju. Dermokozmetički proizvodi se mogu koristiti za smanjivanje ovih neželjenih efekata. Odgovarajuća upotreba ovih proizvoda može povećati dobrobit tretmana akni, smanjiti neželjene efekte i smanjiti potrebu za lokalnim antibiotikom.
Ovaj program kontinuirane edukacije namenjen je lekarima i farmaceutima, ali može biti koristan i drugim kategorijama zdravstvenih radnika (farmaceutski tehničari, medicinske sestre). - Obavezna literatura: 1. Doc.dr Svetlana Popadić "Nega kože sklone aknama i terapija akni", autorizovano predavanje.
- Dopunska literatura: 1. Hazarika N. Acne vulgaris: new evidence in pathogenesis and future modalities of treatment. J Dermatolog Treat. 2019; 8:1-33; 2. Ramezani Tehrani F, Amiri M. Polycystic Ovary Syndrome in Adolescents: Challenges in Diagnosis and Treatment. Int J Endocrinol Metab. 2019; 17(3); 3. Machiwala AN, Kamath G, Vaidya TP. Knowledge, Belief, and Perception among Youths with Acne Vulgaris. Indian J Dermatol. 2019; 64(5): 389-91; 4. Hauk L. Acne Vulgaris: Treatment Guidelines from the AAD. Am Fam Physician. 2017; 95(11): 740-1; 5. Tadicherla S, Ross K, Shenefelt PD, Fenske NA Topical corticosteroids in dermatology. J Drugs Dermatol. 2019; 8(12): 1093-105.
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD