O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-01202/2020-01
Cilj programa je: Sticanje znanja o specifičnostima i vrstama krvarenja, kao i o uzrocima nastanka rana. Razumevanje promena u organizmu koje nastaju kod krvarenja. Osposobljavanje korisnika programa za razlikovanje različitih uzroka koje dovode do krvarenja i rana, kao i o adekvatnom zbrinjavanju.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Dr Zlatko Veža
- Organizator: Strukovno udruženje Akademija javnog zdravlja
- Akreditovan za: Lekare (specijalnost: nije specifikovano), medicinske sestre, zdravstvene tehničare
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: A-1-2100/20
- Broj odluke: 153-02-01202/2020-01
- Akreditovan dana: ponedeljak, 16. novembar 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Pružanje prve pomoći kod krvarenja i obrade rana su važne veštine koje treba da imaju zdravstveni radnici, naročito ako su na radnom mestu/oblastima gde su im te veštine i znanja često potrebne, poput: urgentne medicine, kućne nege, hirurgije itd.
Krvarenje predstavlja gubitak krvi iz organizma usled oštećenja krvnog suda. Nastaje zbog povrede ili oboljenja. Zavisno koji su krvni sudovi zahvaćeni krvarenje može biti: arterijsko, vensko, kapilarno i kombinovano. Prema mestu izlivanja krvi, krvarenje može biti: unutrašnje i spoljašnje. Unutrašnje krvarenje je vidljivo, ako krv izlazi na telesne otvore, poput: pluća (iskašljavanje krvi), bubrega (urin crvene boje), krvarenje u tankom crevu (stolica crne boje) ili u donjim delovima debelog creva (crvena krv u stolici) i dr. Veoma su opasna i krvarenje koja su nevidljiva, odnosno krv ne izlazi na telesne otvote, kao što je krvarenje u lobanji, grudnoj duplji, mišiće. Životno je ugrožena odrasla osoba koja izgubi trećinu krvi. Bitna je i brzina kojom se krv gubi: brzi gubitak krvi je opasniji. Na gubitak i manjih količina krvi osetljiviji su deca, starije osobe, bolesnici i iznemogli. Osoba koja krvari je bleda, usne su plavičaste i suve, uznemirena i uplašena u početku, dok kasnije postaje ravnodušna i pospana; disanje je ubrzano i površno, puls ubrzan (više od 100/minut) i jedva opipljiv.
Hemoragični šok je najčešći u urgentnim stanjima, odnosno to je šok koji nastaje usled iskrvarenosti. Ima dve faze, koje se ukoliko se ne ukaže pomoć, završavaju letalno. Šok se razvija najčešće u toku par sati. Nekada je razvoj šoka brži ukoliko se radi o težoj povredi ili postoji više štetnih faktora. Prva pomoć povređenom podrazumeva primenu privremene metode zaustavljanja krvarenja, dok se definitivne metode primenjuju u zdravstvenim ustanovama. Povređenom treba zaustaviti krvarenje, osloboditi ga tesne odeće i obuće, pokriti ga i ne davati ništa per os. postaviti ga u ležeći položaj, bez uzglavlja, s podignutim nogama. Prvi korak u lečenju svih pacijenata sa krvarenjem iz digestivnog trakta je brza procena ozbiljnosti krvarenja, a zatim mere nadoknade volumena koje podrazumevaju inicijalnu administraciju tečnosti kroz široke intravenske linije. Krvarenje iz gornjih delova digestivnog trakta ima incidencu od 150 na 100.000 odraslih osoba godišnje i predstavlja razlog za 1,5% svih urgentnih hospitalizacija, oko jedan na hiljadu stanovnika godišnje u razvijenim zemljama.
Rane nastaju kada se prekine celovitost kože ili sluzokože, pa usled toga dublja tkiva dolaze u kontakt sa spoljašnjom sredinom. Najčešći uzrok je mehaničke prirode, a mogu biti i hemijski, fizički i biološki. Mehaničke povrede mogu nastati delovanjem tupe sile ili hladnim oružjem i vatrenim oružjem. Rane nanete hladnim oružjem ili tupom silom mogu biti: ubodne, posekotine, razderotine, nagnječenja, oguljotine, smrskotine i amputacije. Postupak sa ranom: najpre treba skinuti odeću sa povređenog dela, zatim zaustaviti krvarenje, ranu prekriti sterilnim materijalom i kod velikih rana imobilisati povređeni deo. Zabranjeno je vaditi strano telo iz rane, jer se može pojačati krvarenje ili izazvati još veće oštećenje tkiva. Postupak saniranja ratnih rana isti je kao i kod drugih rana. - Obavezna literatura: 1. Veža Z, Pavlović D. Prva pomoć za medicinske škole. Beograd: Zavod za udžbenike, 2017. 56-77.
- Dopunska literatura: 1. Chambers JA, Seastedt K, Krell R, Caterson E, Levy M, Turner N. "Stop the Bleed": A U.S. Military Installation's Model for Implementation of a Rapid Hemorrhage Control Program. Mil Med, 2019; 184(3-4): 67-71.; 2. Du Pont D, Griesser C, Shofer F, et al. The effect of limb elevation on bleeding control in a human venous hemorrhage model. J Trauma Crit Care, 2018; 2(1):12-5; 3. Gaspary MJ, Zarow GJ, Barry MJ, Walchak AC, Conley SP, Roszko PJD. Comparison of Three Junctional Tourniquets Using a Randomized Trial Design. Prehosp Emerg Care. 2019 Mar-Apr;23(2):187-194; 4. Ribeiro Junior MAF, Feng CYD, Nguyen ATM, Rodrigues VC, Bechara GEK, de-Moura RR, Brenner M. The complications associated with Resuscitative Endovascular Balloon Occlusion of the Aorta (REBOA). World J Emerg Surg, 2018; 13: 20.
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa.
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD