O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-01202/2020-01
Cilj programa je: Razumevanje klimatskih uslova koji utiču na kožu i lečenje oboljenja kože. Sticanje znanja o kliničkim manifestacijama bolesti kože koje imaju sezonski karakter. Razumevanje značaja adekvatne higijene i nege kože za prevenciju i lečenje bolesti kože tokom prolećnih i letnjih meseci. Usvajanje savremenog pristupa u lečenju bolesti kože tokom prolećnih i letnjih meseci.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Doc.dr Svetlana Popadić
- Organizator: Strukovno udruženje Akademija javnog zdravlja
- Akreditovan za: Lekare (specijalnost: dermatovenerologija, opšta medicina, medicina rada, pedijatrija, medicinska mikrobiologija, imunologija, klinička farmakologija, klinička farmacija, farmakoterapija), farmaceute, medicinske sestre, zdravstvene tehničare (farmaceutske tehničare)
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: A-1-2075/20
- Broj odluke: 153-02-01202/2020-01
- Akreditovan dana: ponedeljak, 16. novembar 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Tokom proleća i leta dolazi do pojačanog znojenja što pogoduje razvoju infekcija kože i ojeda. Adekvatna higijena, prilagođena tipu kože i prelasku na toplije vremenske uslove u odnosu na zimski period u mnogome mogu da spreče razvoj oboljenja kože. To je posebno važno kod pacijenata sa atopijski dermatitisom kod kojih poleni trava koji se nalaze u vazduhu, direktnim dejstvom na kožu mogu da dovedu do pogoršanja kliničke slike. Prvi zraci Sunca sve češće dovode do alergije na Sunce. Pored toga, ujedi insekata mogu da dovedu do burnih lokalnih reakcija tako da je od značaja rano prepoznavanje i prevencija infekcije na zahvaćenom području. Dermatitisi (ekcemi), inflamatorne bolesti kože kao i alergijske reakcije poput urtikarije predstavljaju oboljenja čije se manifestacije često razvijaju veoma brzo, tako da je od značaja da lekari i farmaceuti budu upoznati sa različitim kliničkim formama bolesti. Od značaja je i da se kontinuirano usavršava znanje o dostupnim savremenim preparatima za negu i lečenje kožnih bolesti. Emolijentna sredstva predstavljaju preparate za tolaetu i negu kože. Pravilan izbor emolijentnog sredstva kod nekih bolesti (kao što je na primer atopijski dermatitis) može da bude od ključnog značaja kada je u pitanju dužina lečenja. Dalje, kod većine inflamatornih dermatoza prvi korak u lečenju je aplikacija kortikosteroidnih preparata za lokalnu primenu. Kada se bira kortikosteroidni preparat cilj je da se u najkraćem vremenskom periodu postignu maksimalni terapijski efekti, sa minimumom (ili bez) neželjenih efekata. Kortikosteroidi za lokalnu primenu deluju antiinflamatorno i antipruriginozno. Takođe, s obzirom da su na tržištu dostupni i kombinovani preparati koji pored kortikosteroida sadrže i antibiotike i antimokotike, važno je da se stručna javnost upozna sa prednostima takvih preparata, kao i sa indikacijama i načinom primene istih. Ukoliko se primenjuju na pravilan način, topikalni kortikosteroidi su nezamenljivi i sigurni preparati za supresiju inflamacije u svakodnevnoj kliničkoj praksi. Savremeni, nesedirajući antihistaminici poput desloratadina od velikog značaja, kao monoterapija (urtikarija) ili kao sastavni deo terapije kod brojnih akutnih i hroničnih inflamatornih oboljenja kože. Od velikog značaja je da je dosloratadin jedini antihistaminik na tržištu koji je odobren za primenu pre druge godine života, u SAD od šestog meseca života). Ova saznanja kao i podatak da desloratadin ima i antinflamatorno dejstvo, doprinose smanjenoj potrebi za primenom opšte kortikosteroidne terapije kod različitih zapaljenskih bnolesti, kako kod dece, tako i kod odraslih. Ovaj program kontinuirane edukacije namenjen je lekarima i farmaceutima, ali može biti koristan i drugim kategorijama zdravstvenih radnika (farmaceutski tehničari, medicinske sestre).
- Obavezna literatura: 1. Doc.dr Svetlana Popadić "Pristup najčešćim oboljenjima kože kod dece i odraslih tokom prolećnih i letnjih meseci", Katedra za Dermatovenerologiju, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Klinika za dermatovenerologiju, KCS, Beograd, prezentacija predavanja.
- Dopunska literatura: 1. Khan A, Al-Kathiri WH, Balkhi B, Samrkandi O, Al-Khalifa MS, Asiri Y. The burden of bites and stings management: Experience of an academic hospital in the Kingdom of Saudi Arabia. Saudi Pharm J. 2020;28(8):1049-1054; 2. Silverberg JI, Nelson DB, Yosipovitch G. Addressing treatment challenges in atopic dermatitis with novel topical therapies. J Dermatolog Treat 2016;27:568-76; 3. Beeckman D, Van Damme N, Schoonhoven L, et al. Interventions for preventing and treating incontinence-associated dermatitis in adults. Cochrane Database Syst Rev. 2016;11(11); 4. Uter W, Werfel T, White IR, Johansen JD. Contact Allergy: A Review of Current Problems from a Clinical Perspective. Int J Environ Res Public Health. 2018;15(6):1108; 5. Maurer M, Eyerich K, Eyerich S, et al. Urticaria: Collegium Internationale Allergologicum (CIA) Update 2020. Int Arch Allergy Immunol. 2020;181(5):321-333; 6. van Zuuren EJ, Fedorowicz Z, Christensen R, Lavrijsen A, Arents BWM. Emollients and moisturisers for eczema. Cochrane Database Syst Rev. 2017;2(2):CD012119.
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa.
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD