O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-01202/2020-01
Cilj programa je: Upoznavanje sa parametrima koji se određuju u postupku laboratorijske dijagnostike anemije. Razumevanje njihovog značaja za postavljanje dijagnoze anemije. Osposobljavanje za tumačenje dobijenih rezultata na bazi njihovog odstupanja od normalnih vrednosti.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Mirjana Gajić SLT, Vladan Jerinić
- Organizator: Strukovno udruženje Akademija javnog zdravlja
- Akreditovan za: Medicinske sestre, zdravstvene tehničare (laboratorijske tehničare, strukovne medicinsko-laboratorijske tehnologe)
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: D-1-757/20
- Broj odluke: 153-02-01202/2020-01
- Akreditovan dana: ponedeljak, 16. novembar 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: NAnemija ili malokrvnost je oboljenje krvi koje nastaje zbog nedostataka crvenih krvnih zrnaca. Ovo oboljenje može da ima veoma ozbiljan uticaj na život obolelih osoba. Mali broj eritrocita sadrži manje hemoglobina, zbog čega je dostava kiseonika organima kao što su mozak, srce i mišići smanjena i samim tim ćelije dobijaju manje hranjivih materija. Anemične osobe osećaju mentalnu i fizičku slabost, srce radi brže u pokušaju da većim proticanjem krvi nadoknadi manjak kiseonika u krvi siromašnoj eritrocitima.
Laboratorijske analize za dijagnostiku anemija su: krvna slika, morfologija leukocita, broj retikulocita, Fe parameter, markeri inflamacije / infekcije: CRP, IL-6, ESR, fibrinogen, markeri hemolize: bilirubin (konjugovani i nekonjugovani), haptoglobin, LDH
Gvožđe predstavlja jedan od najvažnijih elemenata u organizmu koji je uključen u mnoge metaboličke procese. Ulazi u sastav hemoglobina gde je neophodan za vezivanje i transport kiseonika do tkiva, učestvuje u ćelijskom disanju, ulazi u sastav nekih proteina i enzima. U organizam se unosi putem hrane biljnog i životinjskog porekla. Kroz krv se transportuje pomoću transferina, proteina koji služi kao nosač. Na taj način stiže do tkiva i organa gde se ugrađuje u proteine i enzime ili se formiraju depoi gvožđa.
Feritin u krvi je kompleks gvožđa i proteina. U organizmu se normalno stvaraju rezerve gvožđa i to u formi feritina i hemosiderina. Feritin je depo gvožđa koji se nalazi u ćelijama i može, po potrebi, vrlo brzo da oslobodi gvožđe koje onda postaje dostupno drugim tkivima i organima. Mala količina feritina se oslobađa u krv i ta količina je direktno proporcionalna količini deponovanog gvožđa u telu. Kada su količine dostupnog gvožđa nedovoljne, ono se oslobađa iz feritina, zalihe gvožđa se smanjuju i nivo feritina opada.
Folna kiselina (pteroil-glutaminska kiselina) je jedan od vitamina B kompleksa. Učestvuje u sintezi nukleinskih kiselina i u metabolizmu aminokiselina. Eritropoetin je glikoproteinski hormon koji kontroliše eritropoezu i ima još niz bioloških funkcija. Kod odraslih se primarno sintetiše u bubrezima (intersticijalni fibroblasti udruženi sa peri-tubularnim kapilarima i tubularnim epitelnim ćelijama), a male količine i u jetri (perisinusne ćelije) koja je primarni organ za sintezu kod fetusa i neonatusa.
Hepcidin je hormon koji reguliše ulazak gvožđa u cirkulaciju. Osnovni je regulator za održavanje homeostaze gvožđa. To je mali, solubilni peptid od 25 amino kiselina. Sintetiše se u jetri, a izlučuje se urinom. - Obavezna literatura: 1. M.Gajić, V.Jerinić "Laboratorijska dijagnostika anemija", autorsko predavanje.
- Dopunska literatura: 1. Meiser D, Kayikci L, Orth M. Diagnostic work up of anemic patients: role of iron deficiency. Journal of Laboratory Medicine, 2020; 44(4); 2. Dev S, Babitt JL. Overview of Iron Metabolism in Health and Disease. Hemodial Int. 2017; 21(Suppl 1): S6–S20; 3. Pfeiffer CM, Looker AC. Laboratory methodologies for indicators of iron status: strengths, limitations, and analytical challenges. The American Journal of Clinical Nutrition, 2017; 106(suppl_6): 1606S–1614S; 4. Dignass A, Farrag K, Stein J, Limitations of Serum Ferritin in Diagnosing Iron Deficiency in Inflammatory Conditions. International Journal of Chronic Diseases, 2018; Article ID 9394060, 11 pages; 5. Camaschella C, Nai A, Silvestri L. Iron metabolism and iron disorders revisited in the hepcidin era. Haematologica, 2020; 105(2):
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD