O PROGRAMU
Cilj programa je: Sticanje uvida u standarde životne sredine za akreditaciju zdravstvenih ustanova; Sagledavanje značaja prevencije i mera sprečavanja širenja bolničkih infekcija; Predstavljanje pravilnog rukovanja medicinskim otpadom; Sagledavanje značaja, postupaka i kadrova u centralnoj strilizaciji; Predstavljanje planova za slučaj masovnih nesreća i akcidentalnih situacija.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Prof.dr Ljiljana Marković Denić
- Organizator: Akademija za kontinuiranu medicinsku edukaciju
- Akreditovan za: Lekare, stomatologe, farmaceute, biohemičare, medicinske sestre, zdravstvene tehničare, zdravstvene saradnike (ekonomiste, pravnike)
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: A-1-1507/17
- Broj odluke: 153-02-1697/2017-01
- Akreditovan dana: petak, 19. maj 2017.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Kvalitet zdravstvene zaštite se obezbeđuje i kroz proces akreditacije zdravstvenih ustanova. Iz tog razloga, Agencija za akreditaciju zdravstvenih ustanova Srbije sačinila je set standarda za akreditaciju koji predstavljaju nivo učinka koji se može postići i sa kojim se može porediti postojeći nivo. Svi standardi se mogu podeliti u pet kategorija, a u okviru dela o pratećim službama nalaze se i standardi Životne sredine.
Životna (bolnička) sredina obuhvata prevenciju i kontrolu bolničkih infekcija, upravljanje medicinskim otpadom, sprečavanje masovanih nesreća i akcidentalnih situacija, centralnu sterilizaciju i bezbedno korišćenje opreme, materijala i medicinskih uređaja i prostora kao i zaštitu od požara u samoj zdravstvenoj ustnovi.
Kontrola infekcija predstavlja važnu komponentu bezbedne i kvalitetne zdravstvene nege bolesnika. Potrebno je da se sve bolničke infekcije pravovremeno otkriju i registruju, kao i da se spreči njihovo prenošenje na druge pacijente preduzimanjem niza mera prevencije i suzbijanja. To uključuje pravilno čišćenje svih površina i održavanje higijene bolničke sredine, higijenu ruku svog osoblja, primenu mera izolacije pacijenata prema pripremljenim preporukama, pravilno plasiranje intravskularnih katetera, mere prevencije pneumonija, posebno kod pacijenata na veštačkoj ventilaciji, kao i primenu mera zaštite samih zdravstvenih radnika. U bolnici moraju da postoje određene strukture, kao što je komisija za nadzor nad bolničkim infekcijama i tim-ekipa za bolničke infekcije.
Otpad nastao u zdravstvenim ustanovama mora da se trijažira i odlaaže na za to određenom mestu u okviru ustanove, a nakon toga se prema njemu postupa u zavisnosti da li se radi o osnovnom, anatomskom, infektivnom ili drugom otpadu. Obučeni tim vrši reviziju svih procesa i procedura za upravljanje otpadom.
Sterilizacija medicinskih pomagala, instrumenata i opreme predstavlja vrlo važan deo u sprečavanju transmisije mikroorganizama i mora da se odvija po deficnisanim procedurama.
Predviđaju su određeni rizici od nastanka masovne nesreće i akcidentnih situacija, kao i sistem komunikacije i zaštite žrtava od akcidenata, a posebno u slučaju požara. Potrebno je vršiti obuku zaposlenih lica za bezbedno korišćenje celokupne opreme. Rukovodstvo bolnice priprema planove aktivnosti i prati njihovu realizaciju. Pored toga, rukovodstvo je dužno da meri zadovoljstvo pacijenata i da na osnovu rezultata preduzima određene aktivnosti.
Svaki od ocenjivanih standarda biće detaljno izložen, a takođe i praćen konkretnim primerima. - Obavezna literatura: 1. Agencija za akreditaciju zdravstvenih ustanova. Standardi za akreditaciju zdravstvenih ustanova sekundarnog i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite. Beograd, 2011; 2. The Joint Commision. Accreditation Program: Critical Access Hospital Facts about Critical Access Hospital Accreditation; 3. The Joint Commision. 2017 National Patient Safety Goals; 4. Zingg W, Holmes A, Dettenkofer M, Goetting T, Secci F, Clack L, Allegranzi B, Magiorakos AP, Pittet D; for the systematic review and evidence-based guidance on organization of hospital infection control programmes (SIGHT) study group. Hospital organisation, management, and structure for prevention of health-careassociated infection: a systematic review and expert consensus. Lancet Infect Dis 2015;15(2):212-24; 5. Smits H, Supachutikul A, Mate KS. Hospital accreditation: lessons from low-and middle-income countries. Globalization and health 2014;10(1):65-73
- Dopunska literatura: -
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 5.000 RSD