O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-01202/2020-01
Cilj programa je: Sticanje i usavršavanje teorijskih znanja o savremenim principa uspostavljanja i održavanja venskih puteva. Usvajanje pristupa zasnovanog na savremenim principima uspostavljanja i održavanja venskih puteva u svakodnevnoj praksi. Osposobljavanje za predviđanje otežanog plasiranja centralnih venskih katetera i perifernih venskih linija, prevenciju i tretman mogućih komplikacija.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Prof.dr Nevena Kalezić
- Organizator: Strukovno udruženje Akademija javnog zdravlja
- Akreditovan za: Lekare (specijalnost: nije specifikovano), stomatologe, medicinske sestre, zdravstvene tehničare
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: A-1-2106/20
- Broj odluke: 153-02-01202/2020-01
- Akreditovan dana: ponedeljak, 16. novembar 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Najbolji put primene medikamenata i infuzonih rastvora u inicijalnom lečenju životno-ugrožavajućih oboljenja i stanja jeste venski put. Bez obzira na to koje oboljenje, stanje ili etiološki faktor je doveo do vitalne ugroženosti i bez obzira na to gde se ukazuje prva pomoć i primenjuje inicijalno lečenje (prehospitalno/hospitalno), uslov bez koga se ne može otpočeti, niti sprovoditi inicijalni tretman, jeste uspostavljanje venske linije. Venski put prvog izbora je periferna vena, zbog dostupnosti, jednostavnosti i brzine plasiranja. Kanulacija centralnih vena povezana je sa kompleksnijim tehnikama plasiranja pa samim tim i dužim vremenskim trajanjem samog procesa kanulacije, kao i sa većom učestalo-šću pojave komplikacija. Ipak, taj put ima čitav niz prednosti u odnosu na periferni put. Cilj ovog programa kontinuirane medicinske edukacije je sticanje i usavršavanje teorijskih znanja o savremenim principa uspostavljanja i održavanja venskih puteva, kao i usvajanje savremenog pristupa u praksi. Program takođe treba da doprinese osposobljavanju za predviđanje otežanog plasiranja centralnih venskih katetera i perifernih venskih linija, i posebno osposobljavanje za prevenciju i tretman mogućih komplikacija, čime se stvaraju uslovi za unapređenje kvaliteta stručnog rada u svakodnevnoj kliničkoj praksi. Test sadrži 50 pitanja iz oblasti uspostavljanja i održavanja perifernih i centralnih venskih puteva, koja obuhvataju sve aspekte od značaja za pristup ovoj problematici. Prvi deo pitanja odnosi se na anatomske i fiziološke karakteristike pojedinih vena koje se u klničkoj praksi najčešće kanuliraju, a koje su od značaja, pre svega za izbor vene koja će se koristiti za kanulaciju, kao i za tehniku kanulacije. Slede pitanja o vrstama i tehničkim karakeristikama intravenskih kanila za kanulaciju perifernih vena i centralnih venskih katetera. Pitanjima su obuhvaćeni najčešće korišćeni, netunelisani centralni venskii kateteri, ali i ređe korišćeni, kao što su tunelisani CVK, portovi, kateteri za hitnu hemodijalizu ili periferno plasirani CVK. Test sadrži pitanja koje se odnose na tehnike, indikacije i kontraindikacije za plasiranje katetera ili kanila u pojedine vene. Kada je u pitanju tehnika plasiranja CVK, topografska orijentacija ima veliki značaj u identifikaciji vene, a takođe i novije, sofisticiranije metode, kao što je ultrazvuk idr. Apostrofiran je i značaj adekvatnog pozicioniranja kanile ili katetera, dubine insercije i metoda za proveru pozicije plasiranog katetera. Značaj asepse i antisepse, kao i adekvatno održavanje venske linije za vreme dok su kanila ili kateter in situ, naglašen je kroz grupu pitanja na ovu temu. Uklanjanje centralnog venskog katetera takođe se vrši planirano i organizovano, uz adekvatnu pripremu bolesnika. Komplikacije kanulacije erifernih i ventralnih vena zastupljene su u poslednjem bloku pitanja, a odnose se na prevenciju i lečenje kako ranih, tako i kasnih komplikacija kanulacije.
- Obavezna literatura: 1. Kalezić N, Simić D, Lađević N, Marković D, Unić-Stojanović D, Zdravković I, Savić N. Transfuzija. U: Kalezić N: Inicijalni tretman urgentnih stanja u medicini, drugo izdanje, Medicinski fakultet, Beograd, 2016; 8: 427-60.
- Dopunska literatura: 1. Liu SE, Irwin MG. Management of bleeding in vascular surgery. British Journal of Anaesthesia, 2016. 117(2): ii85-ii94; 2. Rossaint R, et al. Management of bleeding following major trauma: an update European guidline. Crit Care 2015; 14:52-61; 3. Spahn DR, Bouillon B, Cerny V, Duranteau J, Filipescu D, Hunt BJ et al. The European guideline on management of major bleeding and coagulopathy following trauma: fifth edition. Crit Care, 2019; 23(1): 98; 4. Cantle PM, Cotton BA. Prediction of Massive Transfusion in Trauma. Crit Care Clin 2017; 33:71.
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa.
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD