O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-00473/2020-01
Cilj programa je: Sticanje osnovnih znanja o enteralnoj ishrani (indikacijama za uvođenje enteralne ishrane, načinima ishrane enteralnim putem). Razumevanje značaja enteralne ishrane u indikovanim stanjima i bolestima.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Snežana Ralić Maričić
- Organizator: Akademija za kontinuiranu medicinsku edukaciju
- Akreditovan za: Medicinske sestre, zdravstvene tehničare (dijetetičare-nutricioniste, farmaceutske tehničare, sanitarne tehničare)
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: D-1-468/20
- Broj odluke: 153-02-00473/2020-01
- Akreditovan dana: četvrtak, 21. maj 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Mnogobrojna zdravstvena stanja i oboljenja mogu biti razlozi otežanog ili nikakve mogućnosti hranjenja per os. Zbog toga je nutritivna podrška veoma važan deo lečenja i oporavka pacijenata. Mnogobrojne su i prednosti enteralne u odnosu na parenteralnu ishranu. Upravo te prednosti utiču na odluku da enteralna ishrana bude izabrana kao terapijska mera. Ona predstavlja nutritivnu podršku pacijentima koji imaju funkcionalan digestivni trakt. Dnevne energetske potrebe pacijentima određuju se individualno. Pri izračunavanju dnevnih energetskih potreba za osobe različitog pola koriste se isti parametri, ali su formule razlikuju po polovima. U kliničkoj praksi se za izračunavanje bazalnih potreba koristi Haris-Benedikt-ova formula i dobijena vrednost se koriguje (pomnoži) faktorom stresa. Vrednost faktora stresa je 1-1.5 i zavisi od toga o kakvom pacijentu se radi (intubirani pacijent, bolesnik u sepsi ili je u pitanju elektivna operacija i sl.).
Postoje tri načina hranjenja kod perkutane endoskopske gastrostome i nazogastrične sonde: gravitacijska metoda, pomoću pumpe i bolus metoda (koja se u praksi najčešće koristi). Hrana koja se daje mora biti tečna ili kašasta. To može biti: gotov farmaceutski proizvod, preparati u obliku praha ili rastvora (kojima se mogu dodati: voda, mleko ili čaj, zatim skuvana i izmiksirana hrana (meso, riba, jaja, voće, povrće itd). Najveći nedostatak gotovih farmaceutskih proizvoda jeste njihova cena.
Broj preporučenih dnevnih obroka kod pacijenata na enteralnoj ishrani je pet i može se povećati u slučajevima kada pacijent oseća glad ili žeđ. Vreme hranjenja treba da približno bude jednako vremenu koje je potrebno za obrok pri prirodnom procesu hranjenja (sa žvakanjem i gutanjem). Pri hranjenju je važno da se špric drži pravilno.
Većina lekova se može dati kroz perkutanu gastrostomu, posebno ukoliko su u obliku rastvora. Lekove koji su u obliku tableta treba usitniti. Lekove koji su u tzv. retard obliku ne treba usitnjavati, već se najpre konsultovati sa lekarom ili farmaceutom. Takođe, ne treba usitnjavati lekove koji imaju zaštitni film koji štiti aktivnu supstancu leka od kisele sredine u želucu. Kapsule se ne daju preko sonde.
Ukoliko je pacijent zdravstveno stabilan, treba ga ohrabrivati na što veću samostalnost, kako u pripremi obroka, tako i u procesu hranjenja. U ovom procesu samoprihvatanja, motivacije i ohrabrivanja bitna je porodica, ali i zdravstveni radnici, primarno medicinska sestra. Medicinska sestra i zdravstveni tehničari nosioci su zdravstvenovaspitnog rada sa pacijentom na enteralnoj ishrani i članovima njegove porodice. Zato je neophodno da budu informisani i obučeni kako bi mogli da pruže sve odgovore na pitanja i poognu pacijentima na ovom načinu ishrane. - Obavezna literatura: 1. Snežana Ralić Maričić "Enteralna ishrana", prezentacija predavanja.
- Dopunska literatura: 1. Bischoff S et al. ESPEN guideline on home enteral nutrition. Clinical Nutrition, 2020; 39: 5-22; 2. Boullata J et al. ASPEN Safe Practices for Enternal Nutrition Therapy. Journal of Parenteral and Enteral Nutrition, 2017; 41: 15-103; 3. Ishimaru S. Method of Enteral Nutrition Administration in Critically Ill Patients: Continuons, Cyclic, Intermittent and Bolus Feeding. Nutrition in Clinical Practice, 2018; 00: 1-6; 4. Đukanović M, Palibrk I. Osnove enteralne ishrane. Časopis Udruženja anesteziologa i intezivista Srbije, 2015. 37: 15-9.
- Veb sajt autorke testa: www.porodicninutricionista.com
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD