O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-00473/2020-01
Cilj programa je: Sticanje i sistematizovanje znanja o upotrebi lokalne anestezije u stomatološkoj praksi. Usvajanje principa (pravila) primene lokalne anestezije u stomatološkoj praksi.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Prof.dr Vlastimir Petrović
- Organizator: Akademija za kontinuiranu medicinsku edukaciju
- Akreditovan za: Stomatologe, medicinske sestre (stomatološke sestre), zdravstvene tehničare (zubni tehničari)
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: V-1463/20-II
- Broj odluke: 153-02-00473/2020-01
- Akreditovan dana: četvrtak, 21. maj 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Anestezija je postupak kojim se postiže neosetljivost na bol i omogućava izvođenje hirurških intervencija. Anestezija tkiva, potrebna za izvođenje hirurške intervencije, može se postići primenom lokalne anestezije, primenom lokalne anestezije sa sedacijom ili primenom neke od metoda opšte anestezije. U ambulantnoj hirurškoj praksi najčešće se koristi lokalna anestezija koja predstavlja najjednostavniji i najbezbedniji postupak za izvođenje svih zahvata u stomatološkoj praksi, posebno u oblasti oralne hirurgije. Ovaj metod anestezije može se primeniti kao površinska ili kao infiltraciona anestezija, pri kojoj se anestetični rastvor ubrizgava u tkivo koje se želi anestezirati. Na ovaj način prestaje prekid prenošenja osećaja bola u užem ili širem anatomskom području, što zavisi od primenjene tehnike anestezije. Terminalna anestezija se postiže ubrizgavanjem anestetika u predelu završnih grančica nerava, čime se postiže anestetični efekat u predelu difuzije anestetika. Sprovodna anestezija se izvodi primenom rastvora u predelu nervnog stabla, čime se postiže značajno šire anestetično polje jer se prekida sprovodljivost bola iz cele inervacione zone odgovarajućeg nerva. Kod ekstremno uplašenih pacijenata lokalna anestezija može biti kombinovana sa metodama intravenske sedacije ili se kod složenijih zahvata može primeniti opšta anestezija. Izbor optimalne metode anestezije zavisi prvenstveno od uzrasta i opšteg zdravstvenog stanja pacijenta, obima i vrste intervencije, želje pacijenata, do izvesne mere i mogućnosti i opreme prakse. Da bi odabrao adekvatnu anesteziju stomatolog mora poznavati vrste i dejstvo anestezije, indikacije i kontraindikacija za upotrebu pojedinih vrsta anestezije, kao i tehniku njihove pravilne primene.
Program je pre svega namenjen stomatolozima koji anesteziju primenjuju u svakodnevnom radu, ali će biti koristan i stomatološkim sestrima koje se susreću sa njenim efektima i posledicama.
U ovom programu korisnik treba da stekne i sistematizuje postojeća znanja o anesteziji i usvoji principe (pravila) njene primene u stomatološkoj praksi. Pohađajući ovaj program korisnik će steći znanja o vrstama anestezije, indikacijama i kontraindikacijama za upotrebu pojedinih vrsta anestezije, kao i načinu (tehnici) na koji se ona izvodi. U ovom programu se obrađuje izvođenje terminalne anestezije u gornjoj i donjoj vilici (terminalna anestezija zubnog spleta, terminalna anestezija sa palatinalne strane, terminalna anestezija grana jezičnog i obraznog živca, i intraperiodontalna i papilarna anestezija), izvođenje sprovodne anestezije u gornjoj (infraorbitalna, tuber anestezija, sprovodna anestezija nazopalatinalnog živca, velikog nepčanog živca) i donjoj vilici (standardni metod i modifikovane metode mandibularne anestezije), kao i izvođenje lokalne anestezije sa sedacijom. Posebno je obrađeno izvođenje lokalne anestezije u dečjem uzrastu. - Obavezna literatura: 1. Petrović V. Atlas oralne hirurgije. Poglavlje 2: Anestezija. Beograd: Data status, 2006. 15-30.
- Dopunska literatura: 1. Corcuera-Flores JR, Silvestre-Rangil J, Cutando-Soriano A, López-Jiménez J. Current methods of sedation in dental patients - a systematic review of the literature. Med Oral Patol Oral Cir Bucal, 2016; 21(5): e579–e586; 2. Goodchild JH, Donaldson M. New sedation and general anesthesia guidelines: Why the changes? Journal of the American Dental Association, 2017; 148(3): 138-42; 3. Araújo JO, Motta RHL, Bergamaschi CC, Guimarães CC, Ramacciato JC, Andrade NK et al. Effectiveness and safety of oral sedation in adult patients undergoing dental procedures: protocol for a systematic review. BMJ Open, 2018; 8(1); 4. Oh S, Kingsley K. Efficacy of Ketamine in Pediatric Sedation Dentistry: A Systematic Review. Compend Contin Educ Dent. 2018; 39(5): e1–e4.
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD