O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 200/2-1
Cilj programa je: Sticanje relevantnih specifičnih znanja o nekim veoma važnim antibioticima (Vankomicin, Metronidazol, Trimetoprim-Sulfametoksazol, Eritromicin); razumevanje i usvajanje koncepta "antimicrobial stewardship" i, na toj osnovi; osposobljavanje za racionalnu upotrebu navedenih antibiotika.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: E-learning
- Autor (klikni na ime): Prof.dr Milica Prostran
- Organizator: Akademija za kontinuiranu medicinsku edukaciju
- Akreditovan za: Lekare (nije specifikovano)
- Bodovi za korisnika: 1
- Bodovi za autora: 3
- Broj akreditacije: CG-00005
- Broj odluke: 200/2-1
- Akreditovan dana: četvrtak, 16. jul 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Ovaj program kontinuirane medicinske edukacije namenjen je zdravstvenim radnicima (lekarima, stomatolozima i farmaceutima) koji svakodnevno propisuju ili izdaju antimikrobne lekove, ali i medicinskim sestrama i zdravstvenim tehničarima - članovima tima koji pruža zdravstvene usluge, koji treba da znaju osnov-ne stvari o antibioticima.
Test obezbeđuje sticanje relevantnih znanja koja doprinose stvaranju uslova za "antimicrobial stewardship", odnosno, optimalan izbor, optimalnu dozu, kao i optimalno trajanje primene antibiotika. Cilj ovog koncepta je da se postigne naj-bolji klinički ishod, uz minilanu toksičnost za bolesnika i minimalno dejstvo na razvoj rezistencije.
U fokusu programa nalaze se antimikrobni lekovi kod kojih koncept "antimicrobial stewardship" ima naročitu važnost s obzirom na obim njihovog propisivanja i korišćenja, indikacije za koje se koriste i/ili klinički značaj i učestalosti neželjenih posledica upotrebe, uključujući i verovatnoću razvoja rezistencije. Reč je o lekovima Vankomicin, Metronidazol, Trimetoprim-Sulfametoksazol, Penicilin, Eritromicin.
Vankomicin je antibiotik koji se koristi u profilaksi i lečenju endokarditisa, peritonitisa nastalog tokom periotneumske dijalize, pseudomembranoznog kolitisa i drugih teških infekcija izazvanih Gram pozitivnim kokama. Najčešća neželjena dejstva ovog leka su nefrotoksičnost (koja se manifestuje insuficijencijom bubrega i intersticijalnim nefritisom), ototoksičnost i neutropenija (koja može nastupiti posle jedne sedmice ili kumulativne doze od 25g).
Metronidazol je antibiotik koji efikasno leči anaerobne infekcije (uključujući i dentalne) i infekcije izazvane protozoama (eradikacija Helicobacter pylori, npr.). Deluje baktericidno. U prisustvu anaeroba i osetljivih protozoa Metronidazol se hemijski redukuje; nastali produkti redukcije ubijaju osetljive bakterije i protozoe, reaguju sa intraćelijskim makromolekulima i oštećuju DNK mikroorganizama. Primenjuje se na različite načine, a ima brojna neželjena dejstva koja zavise od načina i dužine primene i kombinovanja sa drugim supstancama.
Trimetoprim-Sulfametoksazol je antibiotik koji se široko koristi u lečenju urinarnih infekcija kod muškaraca i žena, kao i za lečenje respiratornih infekcija.
Značaj antibiotika penicilinske grupe proističe iz činjenice da se oni široko koriste u lečenju najčešćih (respiratornih i urinarnih) infekcija.
Eritromicin je makrolidni antibiotik koji deluje baktericidno ili bakteriostatski. Ima sličan, mada ne i identičan antiimikrobni spektar kao i penicilin, pa se primenjuje kao njegova alternativa u slučaju alergije na peniciline. Može imati brojna neželjena dejstva.
Program je kreiran kao elektronski test i biće postavljen na platformu za onlajn edukaciju organizatora. Sadrži 50 pitanja sa 3 do 5 odgovora od kojih je samo jedan tačan (multiple choice questionnaire). Na svaki tačan ili netačan odgovor korisnik će dobiti povratnu informaciju i objašnjenje zašto je odgovor tačan ili netačan. Na ovaj način stvorene su pretpostavke da korisnik uči efikasnije, čak i na sopstvenim greškama. - Obavezna literatura: 1. Prostran M. Racionalna primena antibiotika. U: Klinička farmakologija: odabrana poglavlja (Prostran M Ed.). Beograd: Medicinski fakultet u Beogradu. 2016. 183-199.
- Dopunska literatura: 1. Cunha CB.Antimicrobial Stewardship Programs: Principles and Practice. Medical Clinics of North America, 2018; 102(5): 797-803; 2. Karanika S, Paudel S, Grigoras C, Kalbasi A, Mylonakis E. Systematic Review and Meta-analysis of Clinical and Economic Outcomes from the Implementation of Hospital-Based Antimicrobial Stewardship Programs. Antimicrobial Agents and Chemotherapy, 2016; 60(8): 4840-52; 3. Hersh AL, De Lurgio SA, Thurm C, Lee BR, Weissman SJ, Courter JD et al. Antimicrobial Stewardship Programs in Freestanding Children’s Hospitals. Pediatrics, 2015. 135 (1); 4. Cooper T. Antimicrobial stewardship: a personal and professional challenge. Journal of Infection Prevention, 2016. 17 (3): 105-6.
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa
- Broj pitanja u testu: 50