O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 200/2-1
Cilj programa je: Sticanje znanja o atrijalnoj fibrilaciji, terapijskim ciljevima, tromboembolijskom i hemoragijskom riziku, adekvatnoj terapiji ovih oboljenja; Osposobljavanje za adekvatan izbor leka u različitim situacijama (individualizacija terapije kod različitih bolesnika); Upoznavanje sa novim terapijskim alternativama.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: E-learning
- Autor (klikni na ime): Mr Ph Mirjana Živković, Dr Gordana Petrović Tešić, Dr Marija Lazarević
- Organizator: Akademija za kontinuiranu medicinsku edukaciju
- Akreditovan za: Lekare (specijalnost: opšta medicina, medicina rada, sportska medicina, fizikalna medicina i rehabilitacija)
- Bodovi za korisnika: 1
- Bodovi za autore: 9
- Broj akreditacije: CG-00009
- Broj odluke: 200/2-1
- Akreditovan dana: četvrtak, 16. jul 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: NTest je urađen kao analiza četiri slučaja istog pacijenta koji je hospitalizovan zbog poremećaja srčanog ritma po tipu tahiaritmije apsolute sa srčanom frekve.com oko 140/min. Tretiran je antiaritmicima, antikoagulantnom terapi-jom (niskomolekularni heparini), diureticima, IPP. Tokom dve nedelje nije adekvatno reagovao na terapiju (rezistentan na digoksin, verapamil, propafenon, amjodaron). Uključen je i metoprolol. Obrađena je atrijalna fibrilacija (simptomi/znaci, terapijski ciljevi, tromboembolijski i hemoragijski rizik, terapija sa akcentom na korišćene lekove – amjodaron, metoprolol, varfarin). Amjodaron je najefikasniji antiaritmik, kompleksnog mehanizma dejstva, indikovan kod svih vrsta aritmija, sa najpovoljnijim odnosom korist/rizik i najmanjim proaritmogenim potencijalom. Nedostaci amjodarona su nepovoljan farmakokinetički profil i izražena nekardijalna neželjena dejstva (pluća, oči, tireoidea, jetra).
U drugom slučaju obrađena je bradikardija kao potenciranje neželjenih dejstava (dozno zavistan rizik ) i kao interakcija amjodarona i metoprolola (sinergizam). Preporučuje se smanjenje doze amjodarona u cilju smanjenja rizika od bradikardije i EKG. Zbog velikog poluvremena eliminacije amjodarona sinusna bradikardija se zadržava i posle smanjenja doze. Obrađene su interakcije amjodarona sa lekovima koji indukuju torsades de pointes (potenciranje proaritmogenog potencijala) i sa varfarinom (nestereoselektivna inhibicija metabolizma preko CYP 2C9, poveća-nje antikoagulantnog dejstva i rizika od krvarenja). Preporučuje se češća kontrola INR i smanjenje doze varfarina tokom terapije, kao i posle prekida terapije amjodaronom. Razmotriti primenu novih oralnih antikoagulantnih lekova kao terapijske alternative. Obrađen je genetski polimorfizam CYP 2D6 i posledične interindividualne varijacije (spori i brzi metabolizeri kod metoprolola) i prednosti formulacije metoprolol sukcinata (tablete sa modifikovanim oslobađanjem).
U trećem slučaju kroz komunikaciju farmaceuta i pacijenta u apoteci obrađeno je krvarenje kao ozbiljno neželjeno dejstvo varfarina i interakcije sa NSAIL i kantarionom (potencijalni uzrok rezistencije na terapiju). Interakcija sa NSAIL je farmakodinamička (aditivni efekat) i farmakokinetička (inhibicija metabolizma preko CYP 2C9 i istiskivanje iz kompleksa sa proteinima). Zbog varijacije INR, tromboembolijskih i hemoragijskih komplikacija, teškog posti-zanja ciljne vrednosti od 2 do 3 u atrijalnoj fibrilaciji (vreme u terapijskom opsegu u našim ustanovama je manje od 66 %) i loše komplijanse (krvarenje, česte kontrole INR, ograničenje ishrane, alkohola, brojne interakcije) razmatra se dabigatran kao terapijska alternativa (komfornija opcija).
U četvrtom slučaju kroz razgovor izabranog lekara i pacijenta obrađene su pred-nosti/nedostaci dabigatrana, efikasnost, bezbednost (krvarenje) prema rezulta-tima RE – LY studije i naknadnih subanaliza u sprečavanju ishemijskog moždanog udara i sistemske tromboembolije kod pacijenata sa atrijalnom fibrilacijom. Doza se smanjuje kod starijih, umerene bubrežne insuficijencije, hemoragijskog rizika i primene verapamila. Specifičan antidot je idarucizumab. Hiper-lipoproteinemija je čest komorbiditet kod pacijenata sa atrijalnom fibri-lacijom udružen sa koronarnom arterijskom bolešću. Neophodno je delovati i na psihološku komponentu (anksioznost, napetost) radi smirivanja somatskih simp-toma (aritmija). Test je namenjen lekarima, farmaceutima, biohemičarima, a biće koristan i zdravstvenim tehničarima (multidisciplinarni tim sa pacijentom u fokusu). - Obavezna literatura: 1. Mr ph Mirjana Živković, Zdravstvena ustanova apoteka Loznica, Dr Marija Lazarević, Dom zdravlja Loznica, Dr Gordana Petrović Tešić, Opšta bolnica Loznica “Antiaritmici i antikoagulantni lekovi”, prezentacija.
- Dopunska literatura: 1. Kirchof P et al. 2016 ESC Guidelines for the management of atrial fibillation developed in collaboration with EACTS European Heart Journal, 2016; 37:2893 - 962; 2. Miličić D i dr. Vodič za praktičnu primjenu novih oralnih antikoagulanasa. 2015. 1–14; 3. Stepanović Petrović R. Terapija srčanih aritmija. Farmakoterapija za farmaceute, 2017. 81–102; 4. Prostran M. Interakcije lekova. U: Klinička farmakologija: odabrana poglavlja ( Prostran M. Ed.). Beograd: Medicinski fakultet u Beogradu. 2015. 59–74; 5. Stojković T i dr. Farmakoekonomska evaluacija pružanja farmaceutske usluge pacijentima na antikoagulantnoj terapiji varfarinom. Arh. Farm. 2016; 66: 103-17.
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa.
- Broj pitanja u testu: 50