O PROGRAMU

BROJ ODLUKE 153-02-01202/2020-01
Cilj programa je: Sticanje i usavršavanje teorijskih znanja o savremenom lečenju infuzionim rastvorima, posebno u hitnim stanjima. Razvoj pristupa zasnovanog na savremenim principima lečenja infuzionim rastvorima. Osposobljavanje za predviđanje, prevenciju i tretman mogućih komplikacija primene infuzionih rastvora. Unapređenje kvaliteta stručnog rada u svakodnevnoj kliničkoj praksi.
Dodatne informacije
- Vrsta programa: Elektronski test
- Autor (klikni na ime): Prof.dr Nevena Kalezić
- Organizator: Strukovno udruženje Akademija javnog zdravlja
- Akreditovan za: Lekare (specijalnost: anesteziologija sa reanimatologijom, urgentna medicina, opšta hirurgija, otorinolaringologija, ginekologija i akušerstvo, infektologija), stomatologe, medicinske sestre, zdravstvene tehničare
- Bodovi za korisnika: 5
- Bodovi za autora: 7
- Broj akreditacije: A-1-2091/20
- Broj odluke: 153-02-01202/2020-01
- Akreditovan dana: ponedeljak, 16. novembar 2020.
- Akreditacija važi još:
- Kratak sadržaj: Balans vode u organizmu je od esencijalne važnosti za održanje homeostaze unutrašnje sredine. Voda je neophodna za ćelijski metabolizam, transport rastvorljivih materija, održavanje telesne temperature i rad vitalnih organa.
Poremećaji ravnoteže vode nastaju kao kombinacija volemijskih, elektrolitnih i osmolarnih promena. Adekvatnom nadoknadom volumena obezbeđuje se odgovarajuća perfuzija tkiva i organa u skladu sa metaboličkim potrebama, što ima ogroman klinički značaj. Neposredni cilj infuzione terapije je održavanje hidro-elektrolitnog balansa i obezbeđenje nutricije kod bolesnika koji nisu u stanju da oralnim putem unose hranu i vodu. Terapijske strategije prilikom primene infuzionih rastvora, uglavnom se odnose na volumen rastvora, imajući u vidu da je veoma teško (gotovo nemoguće) odrediti preciznu količinu izgubljene tečnosti koju treba nadoknaditi. Terapijske strategije mogu biti: restriktivna, liberalna, fiksih volumena, ciljana, direktna. Postoje dve grupe infuzionih rastvora koji se koriste u inicijalnoj reanimaciji: kristaloidni i koloidni rastvori. Oni se koriste, pre svega, za nadoknadu volumena, ali i za ostvarivanje drugih, specifičnih terapijskih ciljeva. Distribucija infuzionih rastvora između kompartmenata zavisi, u najvećoj meri, od njihove osmolarnosti i koloidno-osmotskog pritiska. Ovi rastvori imaju različite efekte na volumen intravaskularne tečnosti i različite poluživote (i dužinu trajanja dejstva).
Prilikom primene infuzione terapije, potrebno je striktno rukovođenje indikacijama, ciljevima, principima i strategijama ove terapije. Izbor infuzionih rastvora u incijalnoj reanimaciji još uvek je predmet kontroverzi i dilema, s obzrom da i kristaloidni i koloidni rastvori imaju niz prednosti, ali i nedostataka. Doziranje infuzionih rastvora zavisi od indikacija, ali i od subpopulacije bolesnika kod kojih se primenjuje, imajući u vidu posebno osetljive grupe bolesnika, kao što su deca i bolesnici sa kardiovaskularnim i drugim komorbiditetima.
Ovaj program kontinuirane edukacije treba da omogući sticanje i usavršavanje teorijskih znanja o savremenom lečenju infuzionim rastvorima, posebno u hitnim stanjima, da obezbedi razvoj pristupa zasnovanog na savremenim principima lečenja infuzionim rastvorima i osposobi korisnike za predviđanje, prevenciju i tretman mogućih komplikacija primene infuzionih rastvora.
Test sadrži 50 pitanja koja se odnose na savremene principe primene infuzionih rastvora, posebno prilikom zbrinjavanja urgentnih satnja u medicini. Prvi deo pitanja odnosi se na balans telesnih tečnosti i elektrolita u organizmu, na fiziološke mehanizme kompenzovanja pojedinih disbalansa i na patofiziološke karakteristike deficita ili suficita tečnosti koje se u klničkoj praksi najčešće viđaju, a posebno u hitnim stanjima. Pitanjima (i objašnjenjima tačnog i netačnih odgovora) obuhvaćene su i neke terminološke nedoumice vezane za hipervolemiju, edem, hipovolemiju i dehidrataciju. Slede pitanja o kristaloidnim rastvorima, kao prvoj terapijskoj opciji u inicijalnoj reanimaciji hipovolemijskih stanja različite etiologije, koja se odnose na njihov tonicitet, kiselost, elektrolitni sastav, indikacije, kontraindikacije, preporučene doze i brzine infundovanja ovih rastvora. Sa istog stanovišta obuhvaćeni su test pitanjima i prirodni i sintetski koloidni rastvori. Slede pitanja koja se odnose na savremene preporuke i strategije u pogledu liberalne ili restriktivne nadoknade volumena. Komplikacije primene infuzionih rastvora zastupljene su u poslednjem bloku pitanja, a odnose se na prevenciju i lečenje komplikacija. - Obavezna literatura: 1. Sabljak V, Stefanović B, Simić B, Đorđević D, Mandraš A, Kalezić N. Infuzioni rastvori u inicijalnom zbrinjavanju, U: Kalezić N: Inicijalni tretman urgentnih stanja u medicini, drugo izdanje, Medicinski fakultet, Beograd, 2016; 7:406-24.
- Dopunska literatura: 1. Reddy S, Weinberg L, Young P. Crystalloid fluid therapy. Critical Care, 2016. 20: 59; 2. Byrne L, Van Haren F. Fluid resuscitation in human sepsis: Time to rewrite history? Ann Intensive Care. 2017; 7: 4; 3. Finfer S, Myburgh J, Bellomo R. Intravenous fluid therapy in critically ill adults. Nat Rev Nephrol, 2018; 14(9): 541-57; 4. Perner A, Hjortrup PB , Arabi Y. Focus on fluid therapy in critically ill patients Intensive Care Medicine, 2019; 45(10): 1469–71.
- Raspoloživo vreme: 3 sata za učenje, 2 sata za rešavanje testa.
- Broj pitanja u testu: 50
- Cena: Za članove udruženja besplatno, ostali 1.500 RSD