Cilj programa je: Edukativni ciljevi programa su: sticanje relevantnih znanja o racionalnoj antimikrobnoj terapiji infekcija urinarnog trakta; razumevanje i usvajanje racionalnog pristupa u tretmanu urinarnih infekcija; osposobljavanje za optimalan izbor antibiotika, optimalno doziranje antimikrobne terapije, kao i optimalno vođenje tretmana urinarnih infekcija.
Rezultati pretrage: 107
Cilj programa je: Osposobljavanje za rano prepoznavanje benigne paroksizmalne pozicione vrtoglavice (BPPV). Unapređenje razumevanja etiologije i patofiziologije BPPV. Usvajanje osnovnih kliničkih smernica za postavljanje dijagnoze BPPV i primenu neophodnih dijagnostičkih testova i imiging metoda. Ovladavanje specifičnim manevrima koji se koriste za lečenje ove najčešće vrste pozicione vrtoglavice.
Cilj programa je: Upoznavanje sa epidemiološkim (rizične grupe, faktori rizika), etiopatogenetskim (uzročnik, razvoj bolesti) i kliničkim karakteristikama oralne kandidijaze (simptomi i znaci bolesti). Osposobljavanje za prevenciju i lečenje oralne kandidijaze u opštoj i, posebno, osetljivoj populacij (novorođenčad, starija populacija, hronični bolesni, pacijenti sa malignitetima i drugim imunosupresivnim stanjima).
Cilj programa je: Sticanje znanja o poremećajima akta gutanja. Razumevanje značaja skrininga ovog poremećaja za smanjenje morbiditeta i mortaliteta koji se može prevenirati. Osposobljavanje za blagovremeno dijagnostikovanje i lečenje poremećaja gutanja.
Cilj programa je: Osposobljavanje korisnika da prepoznavanje trudnica obolelih od bolesti proširenih vena. Sticanje znanja i veština za dijagnostiku bolesti proširenih vena, na različitim nivoima medicinskih ustanova. Sticanje znanja i veština za medikamentozno lečenje trudnica, bez obzira da li su one kandidati za hirurško lečenje ili ne. Osposobljavanje korisnika za pripremu trudnica sa bolestima proširenih vena za porođaj.
Cilj programa je: Sticanje znanja o mehanizmu dejstva, interakcijama i neželjenim dejstvima nesteroidnih antiinflamatornih lekova; Osposobljavanje za primenu nesteroidnih antiinflamatornih lekova u različitim kliničkim situacijama.
Cilj programa je: Osposobljavanje korisnika testa za blagovremeno prepoznavanje rizika od zoonoza; adekvatno prepoznavanje zoonoza (dijagnoza i diferencijalna dijagnoza) i primenu efikasnih mera preventivne mera zaštite od zoonoza.
Cilj programa je: Upoznavanje sa savremenim principima bolničke higijene kao strategije za sprečavanje intrahospitalnih infekcija. Usvajanje savremenog pristupa u sprovođenju mera bolničke higijene.
Cilj programa je: Upoznavanje sa mehanizmom nastanka i značajem D-dimera u hemostaznom sistemu. Upoznavanje sa kliničkim stanjima u kojima je određivanje D-dimera značajno. Upoznavanje sa načinom interpretacije dobijenih rezulatata.
Cilj programa je: Sticanje znanja o izvorima, funkciji, uzrocima, kliničkoj slici i tretmanu nedostataka: vitamina rastvorljivih u mastima (A, D, E, К); vitamina rastvorljivih u vodi (C, B kompleks – tijamin, riboflavin, nijacin, biotin, piridoksin, folna kiselina, kobalamin); mikroelemenata (gvožđe, cink, bakar, jod, biotin, mangan, molibden, selen, hrom, fluor). Upoznavanje sa savremenim merama koje se primenjuju u tretmanu deficita vitamina i mikroelemenata.
Cilj programa je: Sticanje znanja o povredama oka; sticanje uvida u oftalmološku doktrinu o saniranju povreda oka; usvajanje foktrionarnih stavova.
Cilj programa je: Sticanje ili obnavljanje znanja o adekvatnom dijagnostičkom postupku i metodama lečenja povreda zuba i alveolarnog grebena.
Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o dijagnostici i lečenju povreda maksile. Osposobljavanje korisnika za primenu savremenih metoda dijagnostike i lečenja povreda maksile.
Cilj programa je: Razumevanje važnosti blagovremenog i efikasnog lečenja infekcija urotrakta za zdravlje i kvalitet života ljudi. Usvajanje savremenog pristupa u dijagnostici i lečenju infekcija urinarnog trakta.
Cilj programa je: Rekapitulacija znanja o anatomskim i funkcionalnim karakteristikama lakta, podlaktice i ručnog zgloba; Sticanje znanja o vrstama sportskih povreda lakta, podlaktice i ručnog zgloba, njihovim kliničkim karakteristikama, metodama dijagnostike, lečenja i rehabilitacije ovih povreda; Razumevanje uticaja sporta na nastanak, prevenciju, lečenje i/ili rehabilitaciju povreda lakta, podlaktice i ručnog zgloba.
Cilj programa je: Rekapitulacija znanja o anatomskim i funkcionalnim karakteristikama ramena; Sticanje znanja o vrstama sportskih povreda ramena, njihovim kliničkim karakteristikama, metodama dijagnostike, lečenja i rehabilitacije ovih povreda; Razumevanje uticaja sporta na nastanak povreda ramena.
Cilj programa je: Rekapitulacija znanja o anatomskim i funkcionalnim karakteristikama zgloba kolena i potkolenice; Sticanje znanja o vrstama sportskih povreda zgloba kolena i potkolenice, njihovim kliničkim karakteristikama, metodama dijagnostike, lečenja i rehabilitacije ovih povreda; Razumevanje uticaja sporta na njihov nastanak, prevenciju, lečenje i/ili rehabilitaciju.
Cilj programa je: Sticanje znanja i osposobljavanje za procenu rizika za pojavu poremećaja acidobazne ravnoteže. Razumevanje značaja acidobazne ravnoteže za funkcionisanje organa i organskih sistema. Osposobljavanje za dijagnostikovanje i lečenje acidobaznih poremećaja. Osposobljavanje za pravilno uzimanje uzorka krvi za gasne analize i pravilnu interpretaciju gasnih analiza. Osposobljavanje za pravilan izbor i doziranje medikamenata i infuzionih rastvora u cilju prevencije i lečenja poremećaja acidobazne ravnoteže.
Cilj programa je: Da se rasvetle velike razlike unutar grupe BB, često presudne za praktičnu primenu. Da se istakne problem navođenja kako indikacija, tako i kontraindikacija za celu klasu BB, umesto za pojedinačne BB. Da se daju praktične preporuke, koje mogu da olakšaju izbor individualnog BB u konkretnom kliničkom kontekstu.
Cilj programa je: Upoznavanje sa definicijom gastroezofagealnog refluksa. Razumevanje razlike između gastroezofagealnog refluksa i gastroezofagealne bolesti. Usvajanje znanja iz oblasti gastroenterologije.
Cilj programa je: Upoznavanje sa terminologijom u vezi sa gestacionom zrelošću novorođenčeta. Upoznavanje sa spoljnim karakteristikama novorođenčeta na rođenju koje se koriste u proceni gestacione zrelosti. Upoznavanje sa načinom procene gestacione zrelosti. Razumevanje značaja određivanja gestacione zrelosti novorođenčeta.
Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o specifičnostima preoperativne pripreme, operativnog i postoperativnog lečenja gojaznih pacijenata, bez obzira o kojoj vrsti hirurške intervencije je reč. Razumevanje kliničkog značaja specifičnosti u lečenju gojaznih pacijenata. Usvajanje savremenog pristupa u tretmanu gojaznih pacijenata tokom operativnog lečenja.
Cilj programa je: Upoznavanje sa značajem lečenja dislipidemija u cilju prevencije moždanog udara. Usvajanje smernica lečenja dislipidemija u sekundarnoj prevenciji moždanog udara. Osposobljavanje zatretman dislipidemija kod pacijenata nakon moždanog udara.
Cilj programa je: Sticanje savremenih znanja o izvorima i dnevnim potrebama vitamina A kod dece, fiziološkim funkcijama vitamina A, uzrocima deficita i kliničkom slikom hipovitaminoze A, kliničkim manifestacijama akutne i hronične hipervitaminoze A. Upoznavanje sa javnozdravstvenim karakteristikama i značajem profilakse hipovitaminoze A. Upoznavanje sa savremenim principima tretmana hipovitaminoze A i osposobljavanje za primenu mera profilakse.
Cilj programa je: Sticanje uvida u doktrinarne stavove u vezi sa prevencijom i sanacijom jatrogenih povreda oka. Sticanje znanja o anesteziji kod povreda oka.
Cilj programa je: Identifikovanje namirnica koje najčešće izazivaju alergije na hranu. Diferenciranje IgE-vezanih alergija na hranu (tip I preosetljivosti) i mešovitih IgE+T alergija na hranu (tip IV preosetljivosti). Pravilno indikovanje dijagnostičkih testova alergije na nutritivne alergene i njihovo tumačenje. Tretman i prognozu IgE-vezane alergije na hranu i atopijskog dermatitisa.
Cilj programa je: Upoznavanje korisnika sa zdravstvenim karakteristikama starih od značaja za primenu lekova. Sticanje znanja o neželjenim dejstvima odabranih grupa lekova koje se primenjuju kod starih. Sticanje znanja o terapijskim alternativama kojima se mogu izbeći neželjena dejstva lekova kod starih.
Cilj programa je: Sticanje osnovnih znanja o interakcijama lekova; osposobljavanje za uočavanje interakcija; osposobljavanje za adekvatno reagovanje na njih.
Cilj programa je: Prepoznavanje pacijenata sa sindromom iritabilnog creva na osnovu efekata fermentabilnih ugljenih hidrata koji igraju ulogu u nastanku ovog sindroma. Pravovremenu dijagnozu sindroma iritabilnog creva na osnovu postavljenih kriterijuma. Utvrđivanje namirnica koje dovode do ispoljavanja simptoma i izradu adekvatne eliminacione dijete.
Cilj programa je: Prepoznavanje pacijenata sa intolerancijom laktoze; Diferencijaciju različitih kliničkih oblika intolerancije laktoze; Korišćenje različitih mogućnosti dijagnostike primarne intolerancije laktoze; Diferenciranje uzroka sekundarne intolerancije laktoze; Izradu adekvatne eliminacione dijete i adjuvantne terapije intolerancije; Sprečavanje komplikacija restriktivne eliminacione dijete suplementacijom vitamina i minerala.
Cilj programa je: Razumevanje značaja nutrijenasa i suplemenata za strukturu i fiziološke funkcije mozga i nervnog sistema. Usvajanje znanja o nutrijensima i suplementima koji se mogu koristiti u prevenciji mentalnih poremećaja. Usvajanje znanja o nutritivnoj podršci u prevenciji i lečenju najznačajnijih poremećaja mentalnog zdravlja.
Cilj programa je: Sticanje znanja oo ulozi najznačajnijih faktora rizika za nastanak povišenog krvnog pritiska. Bolje razumevanje mesta ishrane u okviru opšteg medicinskog tretmana povišenog krvnog pritiska. Usvajanje alternativnih nutritivnih metoda lečenja obolelih od povišenog krvnog pritiska.
Cilj programa je: Sticanje novih znanja o nutritivnim potrebama obolelih od dijabetes melitusa (DM) tip 1 i tip 2. Sticanje znanja o planiranju ishrane obolelih od DM tip jedan i tip dva.
Cilj programa je: Promocija stručnog, odgovornog i namenskog korišćenja ibuprofena. Upoznavanje sa najnovijim informacijama o različitim doznim režimima, optimalnim terapijskim protokolima i principima sigurne i efikasne upotrebe ibuprofena. Upoznavanje i usvajanje obrazaca sigurne i pravilne upotrebe ibuprofena, kroz najčešće kliničke scenarije iz svakodnevne prakse.
Cilj programa je: Sticanje znanja o kardiovaskularnom riziku u Kovid-19 infekciji. Sticanje znanja o uticaju primene lekova i vakcina na kardiovaskularni rizik u Kovid-19 infekciji. Sticanje znanja o kardiovaskularnom riziku u post Kovid sindromu.
Cilj programa je: Da se korisnici testa informišu o direktnim i indirektnim negativnim efektima klimatskih promena na zdravlje ljudi. Da steknu relevantna znanja o posledicama klimatskih promena po zdravlje osetljivih i vulnerabilnih grupa. Da razumeju mogućnostima prevencije negativnih efekata klimatskih promena. Da se upoznaju sa aktuelnim preporukama o adaptaciji na klimatske promene na nacionalnim i lokalnim nivoima i ciljevima Pariskog sporazuma na zaustavljanju klimastkih promena na globalnom nivou.
Cilj programa je: Šta su klimatske promene i koje su elementarne nepogode posledica ovih promena? Koje su rizične grupe stanovništva za nepovoljne efekte klimatskih promena? Na koji način klimatske promene utiču na povećanje vektorskih bolesti, kardiovaskularnih, respiratornih, mentalnih i neuroloških bolesti? Na koji način klimatske promene utiču na zdravlje dece?
Cilj programa je: Upoznavanje, razumevanje i usvajanje savremenog pristupa ranom otkrivanju polno-prenosivih bolesti (PPB) kod muškaraca. Osposobljavanje za blagovremeno i adekvatno prepoznavanje simptoma i uočavanje znakova PPB kod muškaraca. Osposobljavanje za diferencijalnu dijagnozu normalnih i patoloških nalaza.
Cilj programa je: Usvajanje osnovnih znanja o čestim dermatozama kod kojih je indikovana topikalna primena kortikosteroida u kombinaciji sa antibiotikom. Upoznavanje sa osnovnim principima topikalne primene kortikosteroida i antibiotika. Razumevanje indikacija, kontraindikacija i potencijalnih neželjenih dejstava topikalne primene kortikosteroida u kombinaciji sa antibiotikom.
Cilj programa je: Prepoznavanje pacijenata sa necelijačnom preosetljivošću na gluten/pšenicu. Razlikovanje različitih mehanizama nastanka necelijačne preosetljivosti na gluten/pšenicu. Diferencijalnu dijagnozu necelijačne preosetljivosti na gluten/pšenicu. Adekvatni tretman necelijačne preosetljivosti na gluten/pšenicu. Prognozu necelijačne preosetljivosti na gluten/pšenicu.
Cilj programa je: Sticanje znanja koja mogu unaprediti razumevanje značaja pravilne higijene i nege kože kod različitih tipova kože i najčešćih oboljenja kože; Upoznavanje sa smernicama za pravilnu higijenu i negu kože kod najčešćih oboljenja kože (atopijski i kontaktni dermatitis); Osposobljavanje za primenu smernica.
Cilj programa je: Upoznavanje korisnika sa: Javnozdravstvenim karakteristikama limitirane dostupnosti hrane, gladi i pothranjenosti. Karakteristikama poremećaja koji nastaju kao posledica limitirane dostupnosti hrane i gladi. Merama prevencije pothranjenosti.
Cilj programa je: Razumevanje pojmova vezanih za gene koji učestvuju u onkogenezi. Razumevanje mehanizma delovanja onkogena na rast i proliferaciju ćelije. Razumevanje mehanizma delovanja tumor supresor gena na zaustavljanje ćelijske deobe, reparaciju DNК, kontrolu međućelijskog kontakta i apoptozu. Razumevanje značaja aktivnosti telomeraze u kancerogenezi. Formiranje rečnika osnovnih pojmova teorije matične ćelije tumora.
Cilj programa je: Upoznavanje sa epidemiološkim (rizične grupe, faktori rizika), etiopatogenetskim (uzročnik, razvoj bolesti) i kliničkim karakteristikama oralne kandidijaze (simptomi i znaci bolesti). Osposobljavanje za prevenciju i lečenje oralne kandidijaze u opštoj i, posebno, osetljivoj populacij (novorođenčad, starija populacija, hronični bolesni, pacijenti sa malignitetima i drugim imunosupresivnim stanjima).
Cilj programa je: Usvajanje najnovijih znanja o bezbednosti, efikasnosti i dostupnosti savremenih metoda kontracepcije, kao i ograničenjima vezanim za životnu dob i anamnestičke podatke o ličnom i/ili porodičnom opterećenju. Suzbijanje predrasuda u zdravstvenoj profesiji vezano za kontraceptivne metode koje u svojoj osnovi sadrže hormone. Reafirmacija metoda lokalne kontracepcije na evidence based osnovi. Usvajanje sveobuhvatnog individualnog pristupa u određivanju najbolje kontraceptivne metode za svaku ženu i par ponaosob.
Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja u cilju praktičnog osposobljavanja za pravovremeno prepoznavanje podhranjenosti kod dece. Osposobljavanje za utvrđivanje stepena podhranjenosti deteta. Osposobljavanje za adekvatnu dijagnostiku podhranjenosti dece na osnovu kliničke slike i laboratorijskih analiza. Usvajanje osnovnih principa adekvatnog i efikasnog tretmana. Osposobljavanje za primenu mera prevencije.
Cilj programa je: Sticanje najsavremenijih znanja o metodama skrininga, blagovremenog i adekvatnog biohemijskog i radiološkog ispitivanja i lečenja hronične bubrežne bolesti (HBB) u svetlu preporuka nacionalnog vodiča dobre prakse.
Cilj programa je: Sticanje znanja o poremećajima akta gutanja. Razumevanje značaja skrininga ovog poremećaja za smanjenje morbiditeta i mortaliteta koji se može prevenirati. Osposobljavanje za blagovremeno dijagnostikovanje i lečenje poremećaja gutanja.
Cilj programa je: Pravilno tumačenje kliničkih, laboratorijskih i drugih parametara vitalnih funkcija bolesnika. Rano uočavanje pogoršanja stanja bolesnika koje može dovesti do srčanog zastoja. Blagovremeno preduzimanje terapijskih i drugih mera radi održavanja vitalnih funkcija. Unapređenje kvaliteta stručnog rada u svakodnevnoj kliničkoj praksi.
Cilj programa je: Upoznavanje sa mehanizmom antikoagulantnog delovanja heparina i faktorima koji ga određuju. Sticanje uvida u profilaktičke i terapijske mogućnosti primene niskomolekularnog heparina. Usvajanje savremenog pristupa u tromboprofilaksi zasnovanoj na primeni niskomolekularnog heparina.
Cilj programa je: Upoznavanje sa metodama nehirurškog lečenja ishemijske bolesti srca. Razumevanje prednosti perkutane transluminalne koronarne angioplastike (PTCA) i stenta nad hirurškim lečenjem opstrukcije. Osposobljavanje za selekciju i pripremu pacijenata koji treba da budu podvrgnuti nehirurškom lečenju opstruktivne bolesti koronarnih krvnih sudova.
Cilj programa je: Upoznavanje savremenih principa primene topikalnih preparata za lečenje bolnih mišićnoskeletnih stanja. Osposobljavanje za primenu savremenih principa primene topikalnih preparata za lečenje bolnih mišićnoskeletnih stanja u praksi.
Cilj programa je: Osposobljavanje korisnika da prepoznavanje trudnica obolelih od bolesti proširenih vena. Sticanje znanja i veština za dijagnostiku bolesti proširenih vena, na različitim nivoima medicinskih ustanova. Sticanje znanja i veština za medikamentozno lečenje trudnica, bez obzira da li su one kandidati za hirurško lečenje ili ne. Osposobljavanje korisnika za pripremu trudnica sa bolestima proširenih vena za porođaj.
Cilj programa je: Sticanje znanja o specifičnostima povreda izazvanih dejstvima hemijskih i bioloških agenasa. Razumevanje promena u organizmu koje nastaju delovanjem hemijskih i bioloških agenasa. Osposobljavanje korisnika programa za razlikovanje povreda nastalih različitim agensima i njihovo odgovarajuće zbrinjavanje.
Cilj programa je: Sticanje znanja o specifičnostima i vrstama iznenada nastalih tegoba i bolesti. Razumevanje promena u organizmu koje nastaju kod iznenada nastalih bolesti i stanja. Osposobljavanje korisnika programa za prepoznavanje i razlikovanje različitih bolesti i stanja koje nastaju iznenada i razvijaju se brzo, kao i za njihovo odgovarajuće zbrinjavanje.
Cilj programa je: Sticanje znanja o specifičnostima i vrstama krvarenja, kao i o uzrocima nastanka rana. Razumevanje promena u organizmu koje nastaju kod krvarenja. Osposobljavanje korisnika programa za razlikovanje različitih uzroka koje dovode do krvarenja i rana, kao i o adekvatnom zbrinjavanju.
Cilj programa je: Sticanje znanja o specifičnostima poremećaja stanja svesti. Razumevanje promena u organizmu koje dovode do poremećaja stanja svesti. Osposobljavanje korisnika programa za razlikovanje različitih uzroka koje dovode do poremećaja stanja svesti i odgovarajuće zbrinjavanje.
Cilj programa je: Sticanje znanja o specifičnostima i vrstama povreda kostiju i zglobova; razumevanje promena u organizmu koje nastaju kod povreda kostiju i zglobova; osposobljavanje korisnika programa za prepoznavanje i adekvatno zbrinjavanje osoba sa povredama kostiju i zglobova.
Cilj programa je: Sticanje znanja o specifičnostima povreda izazvanih dejstvima niskih i visokih temperatura i elektricitetom. Razumevanje promena u telu koje nastaju delovanjem termičkih agenasa i elektriciteta. Osposobljavanje korisnika programa za razlikovanje povreda nastalih različitim agensima i njihovo odgovarajuće zbrinjavanje.
Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o psihičkim poremećajima povezanim sa stresom. Upoznavanje i razumevanje savremenih principa farmakoterapije psihičkih poremećaja povezanih sa stresom. Osposobljavanje za primenu adekvatne farmakoterapije poremećaja povezanih sa stresom.
Cilj programa je: Sticanje osnovnih znanja o antibioticima (klasifikacija, podela, karakteristike, antimikrobno delovanje, izlučivanje, registracija); Usvajanje pristupa koji omogućava realizaciju koncepta "antimicrobial stewardship" (optimalan lek, optimalna doza i optimalna dužina primene).
Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja i razumevanje mehanizama nastanka rezistencija bakterija. Razumevanja načina na koji neracionalna upotreba antibiotika doprinosi nastanku rezistencije. Usvajanje principa racionalne upotrebe antibiotika u lečenju infekcija, osposobljavanje za optimalan izbor antibiotika. Optimalno doziranje antimikrobne terapije i optimalno vođenje tretmana infekcija.
Cilj programa Sticanje znanja o infekcijama oka. Usvajanje savremenih stavova o primeni antibiotske terapije kod oboljenja oka. Osposobljavanje za adekvatan izbor preparata, dobro određivanje doze i dužine lečenja.
Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o racionalnoj antimikrobnoj terapiji infekcija urinarnog trakta; razumevanje i usvajanje racionalnog pristupa u tretmanu urinarnih infekcija; osposobljavanje za optimalan izbor antibiotika, optimalno doziranje antimikrobne terapije, kao i optimalno vođenje tretmana urinarnih infekcija.
Cilj programa je: Sticanje ili osvežavanje znanja o antimikoticima; Osposobljavanje korisnika za pravilnu upotrebu ovih lekova.
Cilj programa je: Upoznavanje rendgenografskih karakteristika normalnog nalaza, smanjene (redukovane) ili naglašene (pojačane) sudovne plućne šare. Sticanje znanja o uzrocima koji dovode do promena sudovne plućne šare i razumevanje načina na koji se to događa. Osposobljavanje za dijagnostiku poremećaja vaskularnog plućnog sistema. Upoznavanje sličnosti i razlika od značaja za diferencijalnu dijagnozu različitih uzroka.
Cilj programa je: Sticanje znanja o najčešćim mišićnoskeletnim povredama u traumi; Razumevanje mogućnosti i ograničenja za upotrebu fizikalne medicine u njihovom lečenju; Osposobljavanje za izradu sveobuhvatnog rehabilitacionog programa za sve vrste mišićnoskeletnih povreda.
Cilj programa je: Osposobljavanje korisnika za rano prepoznavanje i diferencijalnu dijagnozu različitih entiteta iz korpusa degenerativnog, vanzglobnog i zapaljenjskog reumatizma. Osposobljavanje korisnika za savremeno i efikasno lečenje, odnosno, sprovođenje adekvatnog rehabilitacionog postupka kod reumatskih oboljenja. Razumevanje uloge fizikalne medicine u lečenju reumatizma.
Cilj programa je: Uvid u razloge za neuspeh penicilina u lečenju bakterijskog tonzilofaringitisa. Sticanje znanja o ulozi bakterijske interferencije na pojavu rekurentnog akutnog tonzilofaringitisa (RATF). Razumevanje i usvajanje savremenog pristupa u tretmanu RATF.
Cilj programa je: Unapređenje kvaliteta stručnog rada u svakodnevnoj kliničkoj praksi i povećavanjem bezbednosti pacijenata kroz: Upoznavanje sa novim preporukama za primenu transfuzione terapije kod različitih subpopulacija bolesnika, a posebno kod hirurških pacijenata; Usvajanje preporuka i osposobljavanje za njihovu implementaciju u kliničkoj praksi; Osposobljavanje za rano uočavanje, prevenciju i tretman mogućih komplikacija transfuzione terapije; Upoznavanje sa tehnikama i modalitetima smanjenja potreba za transfuzijom.
Cilj programa je: Razumevanje etiologije traume u trudnoći. Sticanje znanja i osposobljavanje za inicijalno zbrinjavanje traume u trudnoći. Usvajanje savremenog pristupa u inicijalnom zbrinjavanju traume u trudnoći.
Cilj programa je: Osposobljavanje korisnika da prepoznavanje obolelih od bolesti proširenih vena. Sticanje znanja i veština za dijagnostiku bolesti proširenih vena, na različitim nivoima medicinskih ustanova. Sticanje znanja i veština za medikamentozno lečenje obolelih, bez obzira da li su kandidati za hirurško lečenje ili ne.
Cilj programa je: Sticanje ili proširivanje znanja o seksualnim posebnostima i poremećajima. Unapređenje razumevanja uticaja seksualnih posebnosti i poremećaja na fizičko i psihičko zdravlje. Osposobljavanje za pravilan zdravstveno-vaspitni - preventivni i terapeutski pristup kod javljanja seksualnih posebnosti i poremećaja.
Cilj programa je: Sticanje znanja o simptomima i znacima koji karakterišu syphilis, gonorrhoea, ulcus molle, lymphogranuloma venereum, granuloma inguinale, nespecifični uretritis, hlamidijazu, trihomonijazu, herpes genitalis, HPV infekciju, stidnu vašljivost, šugu, kandidijazu. sposobljavanje zdravstvenih radnika za diferencijalnu dijagnozu seksualno transmisivnih infekcija (STI).
Cilj programa je: Osposobljavanje korisnika testa za: prepoznavanje rizika od toksoplazmoze u trudnoći; dijagnostiku toksoplazmoze u trudnoći; primenu mera zaštite (prevencije i lečenja) trudnica od toksoplazmoze.
Cilj programa je: Upoznavanje sa vrstama mišićno-skeletnog bola i načinima dijagnostike. Razumevanje mogućnosti primene topikalnih i oralnih preparata za lečenje mišićno-skeletnog bola. Upoznavanje i usvajanje savremenih smernica za tretman osteoartritisa.
Cilj programa je: Sticanje ili proširenje postojećih znanja o cinku i njegovom delovanju na ljudski organizam. Unapređenje razumevanja uticaja cinka na regulacione mehanizme u zdravlju i bolesti. Osposobljavanje za pravilnu primenu dijetoterapije i dijetetskih suplemenata koji sadrže cink.
Cilj programa je: Sticanje ili proširenje stečenih znanja o gvožđu i njegovom delovanju na organizam. Unapređenje razumevanja uticaja gvožđa na regulacione mehanizme u zdravlju i bolesti. Osposobljavanje za pravilnu primenu dijetoterapije i dijetetskih suplemenata koji sadrže gvožđe.
Cilj programa je: Sticanje ili proširenje znanja o polifenolima i njihovom delovanju na organizam. Unapređenje razumevanja njihovog uticaja na regulacione mehanizme u zdravlju i bolesti. Osposobljavanje za pravilnu upotrebu dijetetskih suplemenata koji sadrže polifenole.
Cilj programa je: Sticanje i usvajanje znanja o selenu i njegovom delovanju na organizam. Unapređenje razumevanja uticaja selena na regulacione mehanizme u zdravlju i bolesti. Osposobljavanje za pravilnu primenu dijetoterapije i dijetetskih suplemenata koji sadrže selen.
Cilj programa je: Sticanje novih i proširenje ranije stečenih znanja o askorbinskoj kiselini i njenom delovanju na organizam. Unapređenje razumevanja uticaja askorbinske kiseline na regulacione mehanizme u zdravlju i bolesti. Osposobljavanje za pravilnu upotrebu dijetoterapije i dijetetskih suplemenata koji sadrže askorbinsku kiselinu.
Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o vitaminu D. Usvajanje savremenog pristupa zasnovanog na novim naučnim saznanjima o karakteru i ulozi vitamina D u organizmu. Osposobljavanje korisnika za korišćenje novih saznanja u prevenciji i lečenju različitih poremećaja.
Cilj programa je: Upoznavanje sa siptomatologijom donjeg urinarnog trakta (LUTS) i uzrocima nastanka ovog sindroma. Unapređenje razumevanja dijagnostičkih procedura i terapijskih mogućnosti. Usvajanje savremenog pristupa u lečenju LUTS.
Cilj programa je: Identifikovanje namirnica koje najčešće izazivaju alergije na hranu. Diferenciranje IgE-vezanih alergija na hranu (tip I preosetljivosti) i mešovitih IgE+T alergija na hranu (tip IV preosetljivosti). Pravilno indikovanje dijagnostičkih testova alergije na nutritivne alergene i njihovo tumačenje. Tretman i prognozu IgE-vezane alergije na hranu i atopijskog dermatitisa.
Cilj programa je: Upoznavanje sa metodama nehirurškog lečenja ishemijske bolesti srca. Razumevanje prednosti perkutane transluminalne koronarne angioplastike (PTCA) i stenta nad hirurškim lečenjem opstrukcije. Osposobljavanje za selekciju i pripremu pacijenata koji treba da budu podvrgnuti nehirurškom lečenju opstruktivne bolesti koronarnih krvnih sudova.
Cilj programa je: Prepoznavanje pacijenata sa intolerancijom laktoze; Diferencijaciju različitih kliničkih oblika intolerancije laktoze; Korišćenje različitih mogućnosti dijagnostike primarne intolerancije laktoze; Diferenciranje uzroka sekundarne intolerancije laktoze; Izradu adekvatne eliminacione dijete i adjuvantne terapije intolerancije; Sprečavanje komplikacija restriktivne eliminacione dijete suplementacijom vitamina i minerala.
Cilj programa je: Razumevanje značaja nutrijenasa i suplemenata za strukturu i fiziološke funkcije mozga i nervnog sistema. Usvajanje znanja o nutrijensima i suplementima koji se mogu koristiti u prevenciji mentalnih poremećaja. Usvajanje znanja o nutritivnoj podršci u prevenciji i lečenju najznačajnijih poremećaja mentalnog zdravlja.
Cilj programa je: Sticanje znanja oo ulozi najznačajnijih faktora rizika za nastanak povišenog krvnog pritiska. Bolje razumevanje mesta ishrane u okviru opšteg medicinskog tretmana povišenog krvnog pritiska. Usvajanje alternativnih nutritivnih metoda lečenja obolelih od povišenog krvnog pritiska.
Cilj programa je: Sticanje novih znanja o nutritivnim potrebama obolelih od dijabetes melitusa (DM) tip 1 i tip 2. Sticanje znanja o planiranju ishrane obolelih od DM tip jedan i tip dva.
Cilj programa je: Sticanje najsavremenijih znanja o metodama skrininga, blagovremenog i adekvatnog biohemijskog i radiološkog ispitivanja i lečenja hronične bubrežne bolesti (HBB) u svetlu preporuka nacionalnog vodiča dobre prakse.
Cilj programa je: Da se rasvetle velike razlike unutar grupe BB, često presudne za praktičnu primenu. Da se istakne problem navođenja kako indikacija, tako i kontraindikacija za celu klasu BB, umesto za pojedinačne BB. Da se daju praktične preporuke, koje mogu da olakšaju izbor individualnog BB u konkretnom kliničkom kontekstu.
Cilj programa je: Da se korisnici testa informišu o direktnim i indirektnim negativnim efektima klimatskih promena na zdravlje ljudi. Da steknu relevantna znanja o posledicama klimatskih promena po zdravlje osetljivih i vulnerabilnih grupa. Da razumeju mogućnostima prevencije negativnih efekata klimatskih promena. Da se upoznaju sa aktuelnim preporukama o adaptaciji na klimatske promene na nacionalnim i lokalnim nivoima i ciljevima Pariskog sporazuma na zaustavljanju klimastkih promena na globalnom nivou.
Cilj programa je: Sticanje znanja o mehanizmu dejstva, interakcijama i neželjenim dejstvima nesteroidnih antiinflamatornih lekova; Osposobljavanje za primenu nesteroidnih antiinflamatornih lekova u različitim kliničkim situacijama.
Cilj programa je: Osposobljavanje korisnika testa za: prepoznavanje rizika od zoonoza; prepoznavanje zoonoza; primenu mera zaštite od zoonoza.
Cilj programa je: Prepoznavanje pacijenata sa necelijačnom preosetljivošću na gluten/pšenicu. Razlikovanje različitih mehanizama nastanka necelijačne preosetljivosti na gluten/pšenicu. Diferencijalnu dijagnozu necelijačne preosetljivosti na gluten/pšenicu. Adekvatni tretman necelijačne preosetljivosti na gluten/pšenicu. Prognozu necelijačne preosetljivosti na gluten/pšenicu.
Cilj programa je: Sticanje znanja o izvorima, funkciji, uzrocima, kliničkoj slici i tretmanu nedostataka: vitamina rastvorljivih u mastima (A, D, E, К); vitamina rastvorljivih u vodi (C, B kompleks – tijamin, riboflavin, nijacin, biotin, piridoksin, folna kiselina, kobalamin); mikroelemenata (gvožđe, cink, bakar, jod, biotin, mangan, molibden, selen, hrom, fluor). Upoznavanje sa savremenim merama koje se primenjuju u tretmanu deficita vitamina i mikroelemenata.
Cilj programa je: Upoznavanje rendgenografskih karakteristika normalnog nalaza, smanjene (redukovane) ili naglašene (pojačane) sudovne plućne šare. Sticanje znanja o uzrocima koji dovode do promena sudovne plućne šare i razumevanje načina na koji se to događa. Osposobljavanje za dijagnostiku poremećaja vaskularnog plućnog sistema. Upoznavanje sličnosti i razlika od značaja za diferencijalnu dijagnozu različitih uzroka.
Cilj programa je: Usvajanje najnovijih znanja o bezbednosti, efikasnosti i dostupnosti savremenih metoda kontracepcije, kao i ograničenjima vezanim za životnu dob i anamnestičke podatke o ličnom i/ili porodičnom opterećenju. Suzbijanje predrasuda u zdravstvenoj profesiji vezano za kontraceptivne metode koje u svojoj osnovi sadrže hormone. Reafirmacija metoda lokalne kontracepcije na evidence based osnovi. Usvajanje sveobuhvatnog individualnog pristupa u određivanju najbolje kontraceptivne metode za svaku ženu i par ponaosob.
Cilj programa je: Uvid u razloge za neuspeh penicilina u lečenju bakterijskog tonzilofaringitisa. Sticanje znanja o ulozi bakterijske interferencije na pojavu rekurentnog akutnog tonzilofaringitisa (RATF). Razumevanje i usvajanje savremenog pristupa u tretmanu RATF.
Cilj programa je: Razumevanje važnosti blagovremenog i efikasnog lečenja infekcija urotrakta za zdravlje i kvalitet života ljudi. Usvajanje savremenog pristupa u dijagnostici i lečenju infekcija urinarnog trakta.
Cilj programa je: Upoznavanje sa značajem lečenja dislipidemija u cilju prevencije moždanog udara. Usvajanje smernica lečenja dislipidemija u sekundarnoj prevenciji moždanog udara. Osposobljavanje zatretman dislipidemija kod pacijenata nakon moždanog udara.
Cilj programa je: Prepoznavanje pacijenata sa sindromom iritabilnog creva na osnovu efekata fermentabilnih ugljenih hidrata koji igraju ulogu u nastanku ovog sindroma. Pravovremenu dijagnozu sindroma iritabilnog creva na osnovu postavljenih kriterijuma. Utvrđivanje namirnica koje dovode do ispoljavanja simptoma i izradu adekvatne eliminacione dijete.
Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o specifičnostima preoperativne pripreme, operativnog i postoperativnog lečenja gojaznih pacijenata, bez obzira o kojoj vrsti hirurške intervencije je reč. Razumevanje kliničkog značaja specifičnosti u lečenju gojaznih pacijenata. Usvajanje savremenog pristupa u tretmanu gojaznih pacijenata tokom operativnog lečenja.
Cilj programa je: Sticanje savremenih znanja o izvorima i dnevnim potrebama vitamina A kod dece, fiziološkim funkcijama vitamina A, uzrocima deficita i kliničkom slikom hipovitaminoze A, kliničkim manifestacijama akutne i hronične hipervitaminoze. Upoznavanje sa javnozdravstvenim karakteristikama i značajem profilakse hipovitaminoze A. Upoznavanje sa savremenim principima tretmana hipovitaminoze A i osposobljavanje za primenu mera profilakse.
Cilj programa je: Šta su klimatske promene i koje su elementarne nepogode posledica ovih promena? Koje su rizične grupe stanovništva za nepovoljne efekte klimatskih promena? Na koji način klimatske promene utiču na povećanje vektorskih bolesti, kardiovaskularnih, respiratornih, mentalnih i neuroloških bolesti? Na koji način klimatske promene utiču na zdravlje dece?
Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja u cilju praktičnog osposobljavanja za pravovremeno prepoznavanje pothranjenosti kod dece. Osposobljavanje za utvrđivanje stepena pothranjenosti deteta. Osposobljavanje za adekvatnu dijagnostiku pothranjenosti dece na osnovu kliničke slike i laboratorijskih analiza. Usvajanje osnovnih principa adekvatnog i efikasnog tretmana. Osposobljavanje za primenu mera prevencije.
Cilj programa je: Upoznavanje sa mehanizmom nastanka i značajem D-dimera u hemostaznom sistemu. Upoznavanje sa kliničkim stanjima u kojima je određivanje D-dimera značajno. Upoznavanje sa načinom interpretacije dobijenih rezulatata.