Dostupni kursevi

Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o sepsi kao akutnom oboljenju i značaju njene brze dijagnostike i inicijalnog tretmana. Upoznavanje sa najnovijim preporukama za dijagnostiku i lečenje sepse. Razumevanje kliničkog značaja praćenja vred-nosti laktata u prognozi ishoda lečenja sepse.

Cilj programa je: Upoznavanje zdravstvenih karakteristika starih od značaja za primenu lekova. Sticanje znanja o neželjenim dejstvima odabranih grupa lekova koje se primenjuju kod starih. Obuka za primenu terapijskih alternativa kojima se mogu izbeći neželjena dejstva lekova kod starih.

Cilj programa je: Upoznavanje sa retkim bolestima i načinom na koji se obezbeđuje terapijsko zbrinjavanje obolelih u svetu i kod nas. Sticanje znanja o ulogama različitih subjekata zdravstvenog sistema u obezbeđenju terapijskog zbrinjavanja obolelih. Razumevanje značaja saradnje lekara i farmaceuta za obezbeđenje optimalnog terapijskog zbrinjavanja obolelih od retkih bolesti.

Cilj programa je: Osposobljavanje korisnika za prepoznavanje obolelih od bolesti proširenih vena. Sticanje znanja i veština za dijagnostiku bolesti proširenih vena, na različitim nivoima medicinskih ustanova. Sticanje znanja i veština za medikamentozno lečenje obolelih, bez obzira da li su kandidati za hirurško lečenje ili ne.

Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o opstrukcijama disajnog puta od značaja za dijagnostiku i inicijalni tretman. Razumevanje savremenih principa u inicijalnom tretmanu opstrukcije. Osposobljavanje za primenu adekvatnih mera dijagnostike i inicijalnog tretmana.

Cilj programa je: Sticanje znanja o skrining pregledima i njihovom značaju za rano otkrivanje bolesti. Upoznavanje sa vrstama skrininga koje se sprovode u Srbiji. Uvid u proceduru sprovođenja organizovanih skrininga i razumevanje značaja pojedinih aktivnosti.

Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o akutnom teškom napadu bronhijalne astme. Upoznavanje sa najnovijim preporukama Globalne inicijative za astmu (GINA) za lečenje bolesnika sa akutnim pogoršanjem bronhijalne astme. Usvajanje preporuka i promena pristupa u tretmanu akutnog napada bronhijalne astme.

Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o vitaminu D. Usvajanje savremenog pristupa zasnovanog na najnovijim saznanjima o karakteru i ulozi vitamina D u organizmu. Osposobljavanje korisnika za korišćenje novih saznanja u prevenciji i lečenju različitih poremećaja.

Cilj programa je: Osposobljavanje za blagovremeno i adekvatno prepoznavanje simptoma i uočavanje znakova PPB kod muškaraca. Osposobljavanje za diferencijalnu dijagnozu normalnih i patoloških nalaza.

Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o uzrocima nastanka opstipacije; Upoznavanje sa načinima lečenja opstipacije; Razumevanje značaja prevencije nastanka opstipacije.

Cilj programa je: Upoznavanje zdravstvenih radnika sa organizacijom i načinom rada u operacionom bloku; Sticanje znanja o načinu rada multidisciplinarnog tima u operacionom bloku i komunikacijama unutar tima; Razumevanje uloga i profesionalne odgovornosti zaposlenih u operacionom bloku.

Cilj programa je: Sticanje saznanja o gojaznosti kod dece. Upoznavanje sa epidemiološkim aspektima gojaznosti kod dece i omladine i drugim karakteristikama koje ih čine značajnim javnozdravstvenim problemom. Razumevanje značaja ishrane i fizičke aktivnosti u prevenciji i lečenju gojaznosti kod školske dece.

Cilj programa je: Sticanje znanja i osposobljavanje za procenu rizika za pojavu poremećaja acidobazne ravnoteže. Razumevanje značaja acidobazne ravnoteže za funkcionisanje organa i organskih sistema. Osposobljavanje za dijagnostikovanje i lečenje acidobaznih poremećaja. Osposobljavanje za pravilno uzimanje uzorka krvi za gasne analize i pravilnu interpretaciju gasnih analiza. Osposobljavanje za pravilan izbor i doziranje medikamenata i infuzionih rastvora u cilju prevencije i lečenja poremećaja acidobazne ravnoteže.

Cilj programa je: Sticanje znanja o: mogućnostima i merama prevencije lumbalnog sindroma u čijoj osnovi se nalazi položaj i pokret; kineziterapijskom programu koji se koristi u konzervativnom tretmanu bolesnika sa lumbalnim sindromom u akutnoj, subakutnoj i hroničnoj fazi bolesti. Osposobljavanje korisnika za: izbor indikacija i prepoznavanje kontraindikacija za kineziterapiju; prepoznavanje adekvatnog zaštitnog položaja iz koga se izvode kineziterapijske vežbe; razlikovanje ispravnog i neispravnog izvođenja vežbi.

Cilj programa je: Sticanje znanja i razumevanje značaja probiotika u prevenciji i terapiji niza oboljenja, sa posebnim osvrtom na COVID 19. Razumevanje patofiziološke, mikrobiološke i biohemijske osnove delovanja probiotika na organizam. Upoznavanje sa ograničenjima u upotrebi probiotika.

Cilj programa je: Razumevanje mehanizama koji dovode do promena u veličini srca.  Upoznavanje karakteristika srčano sudovne senke koje ukazuju na uzrok i pomažu u diferencijalnoj dijagnozi različitih bolesti. Osposobljavanje korisnika da prepoznaju srčano sudovnu senku tipičnu za određenu bolest.

Cilj programa je: Upoznavanje sa metodama dijagnostike infarkta miokarda. Sticanje znanja o karakteristikama dobutamin stres eho testa i njegovoj primeni. Razumevanje uloge medicinske sestre u pripremi bolesnika i izvođenju dobutamin stres eho testa.

Cilj programa je: Upoznavanje sa gonoroičnim i negonoroičnim uretritisima. Razumevanje toka gonoroične infekcije, dijagnostike i lečenja. Usvajanje savremenih stavova o antibiotskoj rezistenciji kod gonoreje.

Cilj programa je: Pojmom „akutnog koronarnog sindroma“ (AКS). Značajem biomarkera u dijagnozi i lečenju bolesnika sa AКS. Značajem biomarkera u dijagnozi srčane insuficijencije. Značajem markera nekroze miocita u dijagnozi akutnog infarkta miokarda. Markerima inflamacije u akutnom koronarnom sindromu. Markerima srčane funkcije.

Cilj programa je: Sticanje znanja o anatomiji i fiziologiji respiratornog sistema, ulozi i načinu funkcionisanja mehaničke ventilacije i nezi bolesnika na mehaničkoj ventilaciji; Usvajanje savremenih principa nege bolesnika na mehaničkoj ventilaciji; Razumevanje uloge medicinske sestre u blagovremenom prepoznavanju potencijalnih problema kod bolesnika na mehaničkoj ventilaciji, sprovođenju mera prevencije komplikacija i odvajanju bolesnika od mehaničke ventilacije.

Cilj programa je: Sticanje znanja o kineziterapijskom programu za lečenje bolesnika sa bolom u leđima koje se primenjuju u ranom i kasnom postoperativnom periodu. Osposobljavanje korisnika za: prepoznavanje adekvatnog zaštitnog položaja iz koga se izvode vežbe u postoperativnom periodu; izbor indikacija i prepoznavanje kontraindikacija za primenu određenih vežbi u postoperativnom periodu; razlikovanje ispravnog i neispravnog izvođenja vežbi u postoperativnom periodu.

Cilj programa je: Sticanje i sistematizovanje znanja o upotrebi lokalne anestezije u stomatološkoj praksi. Usvajanje principa (pravila) primene lokalne anestezije u stomatološkoj praksi.

Cilj programa je: Sticanje osnovnih znanja o implantologiji, njenim mogućnostima i ograničenjima, o implantatima i njihovoj primeni, kao i komplikacijama koji je prate. Usvajanje savremenog pristupa implantologiji.

Cilj programa je: Upoznavanje sa patofiziološkim mehanizmima nastanka srčane insuficijencije. Razumevanje složenih, međusobno zavisnih mehanizama remodelovanja srca (leve komore) u uslovima srčane insuficijencije. Usvajanje savremenog pristupa u lečenju srčane insuficijencije.

Cilj programa je: Razumevanje posledica akutnog, brzog i masivnog gubitka cirkulatornog volumena. Sticanje znanja o savremenim principima dijagnostike i lečenja hemoragijskog šoka (terapijskim ciljevima i inicijalnom tretmanu bolesnika koji aktivno krvari). Upoznavanje sa preporukama Evropskih vodiča za tretman bolesnika u hemoragijskom šoku.

Cilj programa je: Upoznavanje sa farmakološkim mogućnostima za lečenje ishemije miokarda koja nastaje perioperativno. Razumevanje savremenih principa lečenja perioperativno nastale ishemije miokarda. Usvajanje adekvatnog pristupa u lečenju ishemije miokarda u perioperativnom periodu.

Cilj programa je: Upoznavanje korisnika sa tumorima kože lica i vrata. Razumevanje važnosti ranog otkrivanja tumora kože lica i vrata. Sticanje znanja o metodama lečenja tumora kože lica i vrata. Sticanje uvida u prognozu tumora kože lica i vrata. Osposobljavanje korisnika za adekvatnu edukaciju pacijenata u vezi sa tumorima kože lica i vrata.

Cilj programa je: Sticanje opštih znanja o etiologiji parodontopatije. Sticanje specifičnih znanja o karakteristikama i ulozi dentalnog plaka u etiopatogenezi parodontopatije. Razumevanje značaja suzbijanja dentalnog plaka za prevenciju parodontopatije.

Cilj programa je: Sticanje znanja o tumorima vrata (vrste, etiologije, epidemiološke i kliničke  karakteristike, način lečenja, prognoza). Razumevanje značaja ranog otkrivanja. Osposobljavanje za diferencijalnu dijagnozu tumora. Obuka za pružanje pomoći pacijentu.

Cilj programa je: Sticanje znanja o lokalnim i opštim akcesornim faktorima; Razumevanje njihove uloge u etiopatogenezi parodontopatije; Razumevanje važnosti suzbijanja akcesornih faktora za prevenciju bolesti i lečenje bolesnika.

Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o patogenezi i kliničkim manifestacijama (simptomima i znacima) parodontopatije. Osposobljavanje za rano otkrivanje bolesti i adekvatno reagovanje na osnovu blagovremeno prepoznatih znakova parodontopatije.

Cilj programa je: Sticanje znanja o antimikrobnim lekovima, sredstvima za smanjivanje osetljivosti korenova zuba, antiinflamatornim lekovima, anesteticima, analgeticima i drugim medikamentima koji se koriste u lečenju parodontopatije. Razumevanje mesta i uloge medikamenata u procesu lečenja parodontopatije. Osposobljavanje za adekvatno, bezbedno i blagovremeno korišćenje medikamentozne terapije u procesu lečenja parodontopatije.

Cilj programa je: Sticanje znanja o etiopatogenezi akni i činiocima koji determinišu težinu kliničke slike. Upoznavanje sa principima lečenja srednje teških i teških formi akni. Ovladavanje principima sistemske i kombinovane terapije akni.

Cilj programa je: Upoznavanje sa najnovijom definicijom rezistentne hipertenzije. Razumevanje kliničkog i javnozdravstvenog značaja. Razumevanje i usvajanje savremenog pristupa dijagnostici i lečenju rezistentne hipertenzije.

Cilj programa je: Unapređenje razumevanja etiologije i patogeneze bolesti. Upoznavanje sa mogućnostima prevencije bolesti, sa ciljevima i mogućnostima lečenja. Razumevanje i usvajanje savremenih smernica za dijagnostiku i lečenje impetiga.

Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o plućnoj emboliji. Razumevanje savremenih principa u tretmanu plućne embolije. Osposobljavanje za primenu mera blagovremene dijagnostike i adekvatne inicijalne i definitivne terapije ovog potencijalno životno ugrožavajućeg stanja.

Cilj programa je: Upoznavanje sa vrstama lekova koji se primenjuju u profilaksi i lečenju tromboza i mehanizmom njihovog dejstva. Upoznavanje sa indikacijama za primenu antikoagulantne terapije. Upoznavanje sa komplikacijama koje se javljaju u toku primene antikoagulantne terapije i načinu zbrinjavanja (reverzije). Upoznavanje sa načinom praćenja i laboratorijskim kontrolama pacijenta u toku primene antikoagulantne terapije.

Cilj programa je: Sticanje ili obnavljanje znanja o biohemijskim parametrima koji se ispituju i prate kod različitih  trauma; Razumevanje značaja adekvatnog izbora parametara za poboljšanje ishoda; Osposobljavanje za izbor adekvatnih parametara koji potvrđuju kliničku dijagnozu i prognozu.

Cilj programa je: Upoznavanje sa osnovama kliničke transfuzije, perioperativnog spašavanja krvi prednosti transfuzije autologne krvi. Razumevanje jedinstvene strategije protekcije autologne krvi koja se ogleda u: preoperativnoj samodonaciji krvi, akutnoj normovolemijskoj hemodiluciji, intra i postoperativnoj kolekciji i spasavanju krvi. Sticanje znanja o arteficijalnim nosačima kiseonika.

Cilj programa je: Prepoznavanje faktora rizika dečje astme. Pravovremeno otkrivanje znakova i simptoma „alergijskog marša“ koji se završava nastankom dečje astme. Кliničko i laboratorijsko razlikovanja fenotipova vizinga u ranom detinjstvu. Izračunavanje i tumačenje Astma prediktivnog indeksa. Primenu mera prevencije dečije astme.

Cilj programa je: Upoznavanje sa terapijskim principima lečenja akutne upale srednjeg uva (akutni otitis media - AOM). Razumevanje primene određenih grupa antibiotika u lečenju AOM. Usvajanje preporuka i stavova vodiča za lečenje AOM.

Cilj programa je: Sticanje znanja o dentogenim infekcijama, relevantnim za dijagnozu i tretman ovih oboljenja. Usvajanje savremenih principa u tretmanu dentogenih infekcija. Osposobljavanje korisnika za prevenciju komplikacija i posledica dentogenih infekcija.

Cilj programa je: Osposobljavanje korisnika za blagovremeno dijagnostikovanje i procenu težine sepse. Upoznavanje korisnika sa konceptima i pojmovima relevantnim za primenu antibiotika kod septičnih bolesnika (konceptom FК/FD, pojmom multirezistencije bakterija /MDR/ i strategijama za kontrolu MDR). Upoznavanje sa dosadašnjim iskustvima u lečenju MDR kod septičnih bolesnika, kao i sa novim antibioticima koji su u završnoj fazi kliničkog ispitivanja.

Cilj programa je: Unapređenje razumevanja značaja ranog otkrivanja tumora usne duplje. Osposobljavanje za diferencijalnu dijagnozu tumora usne duplje. Usvajanje pristupa u tretmanu koji obezbeđuje blagovremeno i adekvatno lečenje obolelog i bolji ishod. Osposobljavanje za pružanje savetodavne pomoći i podrške pacijentu.

Cilj programa je: Upoznavanje sa terminima, incidencom i patogenezom hemofilije. Razumevanje načina nasleđivanja hemofilije. Upoznavanje sa kliničkim manifestacijama i dijagnostikom hemofilije. Upoznavanje sa savremenim pristupom u lečenju hemofilije.

Cilj programa je: Sticanje osnovnih znanja o enteralnoj ishrani (indikacijama za uvođenje enteralne ishrane, načinima ishrane enteralnim putem). Razumevanje značaja enteralne ishrane u indikovanim stanjima i bolestima.

Cilj programa je: Sticanje znanja relevantnih za dijagnostiku i tretman oroantralnih komunikacija. Razumevanje značaja pravilnog vađenja zuba u prevenciji. Usvajanje pravilnog pristupa u tretmanu ovih komplikacija.

Cilj programa je: Uvid u razloge za neuspeh penicilina u lečenju bakterijskog tonzilofaringitisa. Sticanje znanja o ulozi bakterijske interferencije na pojavu rekurentnog akutnog tonzilofaringitisa (RATF). Razumevanje i usvajanje savremenog pristupa u tretmanu RATF.

Cilj programa je: Sticanje znanja o akutnom moždanom udaru kao životno-ugrožavajućem stanju koje zahteva hitno i adekvatno zbrinjavanje. Razumevanje i usvajanje savremenog pristupa u dijagnostici i tretmanu bolesnika sa akutnim moždanim udarom. Osposobljavanje korisnika za prepoznavanje vrste udara kod koje ishod lečenja zavisi od brzine primene trombolitičke terapije.

Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o opstrukcijama disajnog puta od značaja za dijagnostiku i inicijalni tretman. Razumevanje savremenih principa u inicijalnom tretmanu opstrukcije. Osposobljavanje za primenu adekvatnih mera dijagnostike i inicijalnog tretmana.

Cilj programa je: Upoznavanje sa različitim entitetima akutnog koronarnog sindroma (AKS). Unapređenje razumevanja i usvajanje savremenog pristupa u lečenju AKS.

Cilj programa je: Uvid u složeni klinički entitet koji se opisuje kao kardiomiopatija. Razumevanja pristupa u dijagnostičkoj obradi i klasifikaciji bolesnika sa kardiomiopatijama. Usvajanje savremenih smernica za tretman kardiomiopatije u zavisnosti od etiološkog uzroka.

Cilj programa je: Prepoznavanje faktora rizika i precipitirajućih faktora za nastanak akutnih komplikacija dijabetes melitusa (DM), u cilju prevencije nastanka ovih komplikacija. Brzu dijagnozu i diferencijalnu dijagnozu akutnih komplikacija DM. Pravilno tumačenje kliničke prezentacije i laboratorijskih analiza kod bolesnika sa akutnim komplikacijama DM. Pravilan terapijski pristup u lečenju akutnih komplikacija DM, po pitanju prioriteta u lečenju, izbora i doziranja infuzionih rastvora i medikamenata.

Cilj programa je: Upoznavanje učesnika sa etiopatogenezom atopijskog dermatitisa. Sticanje znanja i osposobljavanje za adekvatnu terapiju atopijskog dermatitisa. Razumevanje značaja upotrebe emolijenasa kod atopijskog dermatitisa. Sticanje znanja o načinu pravilne nege kože kod atopijskog dermatitisa.

Cilj programa je: Sticanje znanja o ulozi i značaju pravilne ishrane u prevenciji karijesa, prevenciji periodontalne bolesti i prevenciji sistemskih bolesti sa oralnim i dentalnim manifestacijama.

Cilj programa je: Da se rasvetle velike razlike unutar grupe BB, često presudne za praktičnu primenu. Da se istakne problem navođenja kako indikacija, tako i kontraindikacija za celu klasu BB, umesto za pojedinačne BB. Da se daju praktične preporuke, koje mogu da olakšaju izbor individualnog BB u konkretnom kliničkom kontekstu.

Cilj programa je: Sticanje ili obnavljanje znanja o adekvatnom dijagnostičkom postupku i metodama lečenja povreda zuba i alveolarnog grebena.

Cilj programa je: Upoznavanje sa savremenom patogenezom akni i mehanizmima dejstva izotretinoina. Upoznavanje sa novinama u načinu primene izotretinoina, kao i mestu leka u aktuelnom algoritmu lečenja akni i ostalih dermatoza. Upoznavanje sa poslednjim saznanjima u vezi sa potencijalnim neželjenim dejstvima i načinom praćenja pacijenata tokom terapije izotretinoinom.

Cilj programa je: Upoznavanje sa promenama u definiciji srčane insuficijencije (HF) i dijagnostičko terapijskom algoritmu tretmana HF koje su izvršene na evidence based osnovi. Usvajanje novih smernica.

Cilj programa je: Sticanje znanja i osposobljavanje za: postavljanje indikacija za primenu kortikosteroida kod kritično obolelih pacijenata; procenu rizika za pojavu akutne adrenalne insuficijencije i njenih potencijalno fatalnih komplikacija kod kritično obolelih pacijenata; identifikaciju komorbiditeta, hiruških intervencija, anestetičkih tehnika i drugih faktora koji dodatno povećavaju rizik od nastanka adrenalne insuficijencije kritično obolelih; procenu kontraindikacija za primenu kortikosteroida i znanja o njihovim neželjenim dejstvima; pravilan izbor i doziranje različitih sintetskih kortikosteroida u skladu sa aktuelnim preporukama specifičnostima određenog kritičnog oboljenja i subpopulacije bolesnika.

Cilj programa je: Upoznavanje sa savremenim principima lečenja srčane insuficijencije. Razumevanje značaja i specifičnosti lečenja ovog entiteta u perioperativnom periodu. Usvajanje adekvatnog pristupa u farmakološkom lečenju srčane insuficijencije u perioperativnom periodu.

Cilj programa je: Upoznavanje sa prinicipima onkološke terapije i povećanim rizikom od nastanka kardiotoksičnosti. Unapređenje razumevanja tretmana kardiotoksičnosti. Usvajanje smernica za dijagnostikovanje kardiotoksičnosti u svakodnevnom kliničkom radu.

Cilj programa je: Upoznavanje sa mehanizmima delovanja beta blokatora. Unapređenje razumevanja značaja titracije leka. Osposobljavanje za pravilnu primenu beta blokatora u srčanoj insuficijenciji.

Cilj programa je: Sticanje znanja o kiseoniku, mogućnostima i ograničenjima njegove primene u terapiji. Razumevanje i usvajanje savremenih principa  primene kiseonika u terapijske svrhe. Upoznavanje sa opremom za primenu kiseonika koja obezbeđuje implementaciju savremenih principa i kontrolu stanja bolesnika za vreme oksigenoterapije.

Cilj programa je: Upoznavanje savremenih principa uspostavljanja i održavanja centralnih venskih puteva, kod odraslih i dece. Osposobljavanje za predviđanje otežanog plasiranja centralnih venskih katetera, posebno kod novorođenčadi i male dece. Obučavanje za prevenciju i tretman mogućih komplikacija kanulacije centralnih vena kod pedijatrijskih pacijenata.

Cilj programa je: Upoznavanje sa infektivnim endokarditisom (IE), ozbiljnim oboljenjem sa visokim mortalitetom uprkos velikom napretku u dijagnostici i lečenju. Usvajanje znanja o tome kada treba posumnjati na IE i koje dijagnostičke procedure treba primeniti. Osposobljavanje za postavljanje dijagnoze IE.

Cilj programa je: Upoznavanje sa karakteristikama zapaljenjskih bolesti creva (IBD). Razumevanje mesta i uloge dijete u tretmanu IBD. Usvajanje savremenih smernica u tretmanu IBD.

Cilj programa je: Upoznavanje sa karakteristikama benigne hiperplazije prostate (BPH) i posledicama koje ona ima na kvalitet života muškarca. Upoznavanje sa mogućnostima savremenog farmakološkog lečenja BPH.

Cilj programa je: Sticanje znanja o viličnim cistama. Osposobljavanje korisnika za prepoznavanje viličnih cisti. Osposobljavanje korisnika za izbor adekvatnih metoda dijagnostike i lečenja.

Cilj programa je: Upoznavanje sa rizikom od razvoja tromboze povezane sa tumorom (cancer-associated thrombosis, CAT). Unapređenje razumevanja i usvajanje savremenih smernica za prevenciju i lečenje CAT. Osposobljavanje za primenu adekvatne terapije venskog tromboembolizma (VTE) kao dominantnog entiteta kod CAT.

Cilj programa je: Upoznavanje sa epidemiološkim (rizične grupe, faktori rizika), etiopatogenetskim (uzročnik, razvoj bolesti) i kliničkim  karakteristikama oralne kandidijaze (simptomi i znaci bolesti). Osposobljavanje za prevenciju i lečenje oralne kandidijaze u opštoj i, posebno, osetljivoj populacij (novorođenčad, starija populacija, hronični bolesni, pacijenti sa malignitetima i drugim imunosupresivnim stanjima).

Cilj programa je: Razumevanje značaja postoperativne mučnine i povraćanja i uticaja ove komplikacije na ishod hirurškog lečenja. Osposobljavanje za procenu rizika za pojavu postoperativne mučnine i povraćanja i identifikaciju visoko-emetogene hirurgije i anestezije. Osposobljavanje za sprovođenje nefarmakološke  profilakse preoperativno, intraoperativno i postoperativno. Osposobljavanje za pravilan izbor i doziranje tradicionalnih i netradicionalnih antiemetika.

Cilj programa je: Upoznavanje sa kliničkim i laboratorijskim karakteristikama bolesti. Unapređenje razumevanja značaja tuberkuloze. Usvajanje savremenih preporuka SZO u vezi sa prevencijom, dijagnostikom i terapijom tuberkuloze.

Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o hipertenziji, hipertenzivnim stanjima i hipertenzivnim krizama. Razumevanje kliničkog značaja urgentnih i neodložnih hipertenzivnih stanja. Postavljanje brze i adekvatne dijagnoze različitih hipertenzivnih stanja. Osposobljavanje zdravstvenih radnika za promptno kupiranje potencijalno životno ugrožavajućih hipertenzivnih stanja.

Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o epilepsiji i epileptičnim napadima. Upoznavanje i usvajanje savremenih preporuka za inicijalno zbrinjavanje epileptičnog napada. Osposobljavanje korisnika za adekvatno reagovanje.

Cilj programa je: Upoznavanje sa značajem lečenja dislipidemija u cilju prevencije moždanog udara. Usvajanje smernica lečenja dislipidemija u sekundarnoj prevenciji moždanog udara. Osposobljavanje zatretman dislipidemija kod pacijenata nakon moždanog udara.

Cilj programa je: Upoznavanje sa mehanizmom nastanka  i značajem D-dimera u hemostaznom sistemu. Upoznavanje sa kliničkim stanjima u kojima je određivanje D-dimera značajno. Upoznavanje sa načinom interpretacije dobijenih rezulatata.

Cilj programa je: Sticanje znanja o poremećajima akta gutanja. Razumevanje značaja skrininga ovog poremećaja za smanjenje morbiditeta i mortaliteta koji se može prevenirati. Osposobljavanje za blagovremeno dijagnostikovanje i lečenje poremećaja gutanja.

Cilj programa je: Sticanje znanja o bolestima koje prenose krpelji u Srbiji. Sticanje znanja o ispravnom postupanju sa pacijentima koji su imaju ubod krpelja. Osposobljavanje za trijažiranje i praćenje pacijenata nakon uboda krpelja. Osposobljavanje za dijagnostikovanje i lečenje lokalizovane lajmske bolesti.

Cilj programa je: Sticanje najsavremenijih znanja o metodama skrininga, blagovremenog i adekvatnog biohemijskog i radiološkog ispitivanja i lečenja hronične bubrežne bolesti (HBB) u svetlu preporuka nacionalnog vodiča dobre prakse.

Cilj programa je: Razumevanje važnosti blagovremenog i efikasnog lečenja infekcija urotrakta za zdravlje i kvalitet života ljudi. Usvajanje savremenog pristupa u dijagnostici i lečenju infekcija urinarnog trakta.

Cilj programa je: Osposobljavanje korisnika da prepoznavanje trudnica obolelih od bolesti proširenih vena. Sticanje znanja i veština za dijagnostiku bolesti proširenih vena, na različitim nivoima medicinskih ustanova. Sticanje znanja i veština za medikamentozno lečenje trudnica, bez obzira da li su one kandidati za hirurško lečenje ili ne. Osposobljavanje korisnika za pripremu trudnica sa bolestima proširenih vena za porođaj.

Cilj programa je: Sticanje znanja o: najčešćim inflamatornim oboljenjima kože i njihovoj klasifikaciji; etiopatogeneze i učestalosti najčešćih inflamatornih oboljenja kože; smernicama za prepoznavanje tipičnih kliničkih slika najčešćih inflamatornih dermatoza; savremenim terapijskim principima u lečenju najčešćih inflamatornih oboljenja kože; značaju adekvatne nege kože u prevenciji i lečenju ovih dermatoza i upoznavanje sa načinima pravilne nege kože. Usvajanje savremenog pristupa u dijagnostici, terapiji i nezi.

Cilj programa je: Usvajanje najnovijih znanja o bezbednosti, efikasnosti i dostupnosti savremenih metoda kontracepcije, kao i ograničenjima vezanim za životnu dob i anamnestičke podatke o ličnom i/ili porodičnom opterećenju. Suzbijanje predrasuda u zdravstvenoj profesiji vezano za kontraceptivne metode koje u svojoj osnovi sadrže hormone. Reafirmacija metoda lokalne kontracepcije na evidence based osnovi. Usvajanje sveobuhvatnog individualnog pristupa u određivanju najbolje kontraceptivne metode za svaku ženu i par ponaosob.

Cilj programa je: Sticanje znanja o urođenim bolestima metabolizma  sa hepatomegalijom, sa posebnim osvrtom na Gošeovu bolest. Usvajanje ispravnog stava o diferencijalno dijagnostičkom pristupu detetu sa hepatomeglijom. Osposobljavanje za uočavanje, blagovremeno i adekvatno reagovanje na simptome, znake i biohemijske pokazatelje koji kod deteta sa hepatomegalijom mogu da ukažu na urođene bolesti metabolizma, kao i izbor adekvatnih dijagnostičkih postupaka.

Cilj programa je: Upoznavanje sa najnovijim preporukama za prepoznavanje, dijagnostikovanje, lečenje i prevenciju anafilaktičke i anafilaktoidne reakcije. Usvajanje savremenog koncepta hitnog zbrinjavanja bolesnika sa anafilaksom, kako u bolničkim tako i u vanbolničkim uslovima.

Cilj programa je: Sticanje znanja o kliničkoj slici i prepoznavanju nedostatka hormona rasta kod odraslih. Usvajanje ispravnog stava o načinu dijagnostike i lečenju obolelih od nedostatka hormona rasta kod odraslih. Sticanje znanja o efektima terapije hormonom rasta kod odraslih, bezbednosti i rizicima terapije hormonom rasta kod odraslih. Razumevanje važnosti nastavka terapije hormonom rasta u periodu tranzicije (saradnja pedijatra i interniste).

Cilj programa je: Upoznavanje sa metodama nehirurškog lečenja ishemijske bolesti srca. Razumevanje prednosti perkutane transluminalne koronarne angioplastike (PTCA) i stenta nad hirurškim lečenjem opstrukcije. Osposobljavanje za selekciju i pripremu pacijenata koji treba da budu podvrgnuti nehirurškom lečenju opstruktivne bolesti koronarnih krvnih sudova.

Cilj programa je: Upoznavanje rendgenografskih karakteristika normalnog nalaza, smanjene (redukovane) ili naglašene (pojačane) sudovne plućne šare. Sticanje znanja o uzrocima koji dovode do promena sudovne plućne šare i razumevanje načina na koji se to događa. Osposobljavanje za dijagnostiku poremećaja vaskularnog plućnog sistema. Upoznavanje sličnosti i razlika od značaja za diferencijalnu dijagnozu različitih uzroka.

Cilj programa je: Procenu rizika za pojavu akutne adrenalne insuficijencije tokom hirurškog lečenja. Prepoznavanje rizika za nastanak akutne adrenalne insuficijencije i njenih potencijalno fatalnih komplikacija. Identifikacija komorbiditeta, hiruških intervencija i anestetičkih tehnika koje nose rizik od nastanka adrenalne insuficijencije u perioperativnom periodu. Sprovođenje perioperativne suplementacije u adekvattnim dozama u cilju prevencije adrenalne insuficijencije preoperativno, intraoperativno i postoperativno. Pravilan izbor i doziranje profilaktičkih i terapijskih doza kortikosteroida u skladu sa aktuelnim preporukama za određene hirurške grane i specifične subpopulacije bolesnika.

Cilj programa je: Upoznavanje sa fiziologijom Valdejerovog limfatičnog prstena, uzročnicima zapaljenja srednjeg sprata ždrela, modalitetima lečenja i potencijalnim komplikacijama akutnih tonzilitisa. Razumevanje značaja diferencijalne dijagnoze virusnih i bakterijskih infekcija farinksa i nepčanih tonzila. Usvajanje savremenih principa dijagnostike i lečenja akutnih tonzilitisa i faringitisa. Unapređenje razumevanja posledica neracionalne upotrebe antibiotika.

Cilj programa je: Sticanje osnovnih znanja iz oblasti stečene autoimune mijastenije gravis i njenog lečenja. Razumevanje patogenetskih osnova bolesti i delovanja različitih oblika terapije koja se kod mijastenije primenjuje. Usvajanje savremenih znanja o osnovnim terapijskim opcijama u lečenju mijastenije i mehanizmima delovanja različittih lekova.

Cilj programa je: Usvajanje osnovnih znanja o čestim dermatozama kod kojih je indikovana topikalna primena kortikosteroida u kombinaciji sa  antibiotikom. Upoznavanje sa osnovnim principima topikalne primene kortikosteroida i antibiotika. Razumevanje indikacija, kontraindikacija i potencijalnih neželjenih dejstava topikalne primene kortikosteroida u kombinaciji sa  antibiotikom.

Cilj programa je: Upoznavanje sa terminologijom u vezi sa gestacionom zrelošću novorođenčeta. Upoznavanje sa spoljnim karakteristikama novorođenčeta na rođenju koje se koriste u proceni gestacione zrelosti. Upoznavanje sa načinom procene gestacione zrelosti. Razumevanje značaja određivanja gestacione zrelosti novorođenčeta.

Cilj programa je: Sticanje relevantnih znanja o akutnom srčanom popuštanju - uzrocima, dijagnostici i terapiji, kako bi se ovo vitalno ugrožavajuće stanje blagovremeno prepoznalo i promptno kupiralo. Upoznavanje sa najnovijim preporukama za dijagnostiku i lečenje plućnog edema.

Cilj programa je: Sticanje znanja o bolestima koje prenose komarci u Srbiji. Sticanje znanja o dijagnostikovanju svih formi WNV infekcije. Sticanje znanja o lečenju WNV infekcije. Sticanje znanja o mogućim tzv. emerging bolestima koje prenose komarci.

Cilj programa je: Razumevanje pojmova vezanih za gene koji učestvuju u onkogenezi. Razumevanje mehanizma delovanja onkogena na rast i proliferaciju ćelije. Razumevanje mehanizma delovanja tumor supresor gena na zaustavljanje ćelijske deobe, reparaciju DNК, kontrolu međućelijskog kontakta i apoptozu. Razumevanje značaja aktivnosti telomeraze u kancerogenezi. Formiranje rečnika osnovnih pojmova teorije matične ćelije tumora.

Cilj programa je: Upoznavanje sa vrstama mišićno-skeletnog bola i načinima dijagnostike. Razumevanje mogućnosti primene topikalnih i oralnih preparata za lečenje mišićno-skeletnog bola. Upoznavanje i usvajanje savremenih smernica za tretman osteoartritisa.

Cilj programa je: Sticanje znanja o poremećaju rasta kod dece sa različitim endokrinološkim poremećajima. Usvajanje ispravnog stava o dijagnostici poremećaja rasta. Osposobljavanje za uočavanje poremećaja rasta kod dece sa različitim endokrinološkim poremećajima. Sticanje znanja o brzini rasta i polnog razvoja kroz detinjstvo.

Cilj programa je: Upoznavanje sa novinama u terapiji pacijenata sa nevalvularnom atrijalnom fibrilacijom. Razumevanje mehanizama dejstva novih oralnih antikoagulanasa i njihov značaj u terapiji pacijenata sa nevalvularnom atrijalnom fibrilacijom. Usvajanje znanja o novim oralnim antikoagulansima i njihovom značaju u terapiji kod bolesnika sa nevalvularnom atrijalnom fibrilacijom.